2024 - DRUGI ODDECH

2024 - DRUGI ODDECH

Projekt zakłada realizację, pod wspólnym hasłem DRUGI ODDECH, 4 ukierunkowanych na praktykę SPOTKAŃ warsztatowych. Jest skierowany głównie do twórców teatralnych, animatorów, pracowników kultury, aktywistów. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z szeregiem nowoczesnych narzędzi związanych z procesem kreacyjnym, komunikacyjnym, autoobserwacją, rozpoznawaniem i reagowaniem na potrzeby własne oraz grupy, a także samoregulacją. Do udziału zaproszeni zostaną doświadczeni artyści i pedagodzy eksplorujący zagadnienie sytuacji osób pracujących w kulturze. Jest przestrzenią do samorozwoju, który wpływa na ogólny dobrostan osób korzystających z kultury oraz społeczności lokalnych w których działają uczestnicy.

Podczas każdego ze SPOTKAŃ zrealizowane zostanie także otwarte, ogólnodostępne, bezpłatne wydarzenie kulturalne: LONG TABLE

LONG TABLE czyli samo-moderująca się dyskusja w swojej formule zawiera elementy performatywne. Zasadniczym elementem warunkującym jej przebieg jest rozmieszczenie uczestników w przestrzeni. Centralnym miejscem jest długi stół z ograniczoną do kilku liczbą krzeseł. Tylko osoby siedzące przy stole mogą zabierać głos, pozostałe są rozproszone po całej sali. Każdy w dowolnym momencie może zająć miejsce przy stole, a także od niego odejść. Spotkanie nie ma gospodarza, odbywa się według określonych wcześniej reguł, a ramy jego przebiegu wyznacza jedynie czas. Jest jednocześnie refleksją teoretyczną i kreatywnym działaniem.

 

SPOTKANIE I

Jak pracujemy w kulturze?

15-16.06.2024
Warsztat Doroty Ogrodzkiej

15.06. godz. 19.00
LONG TABLE:
"Jak pracujemy w kulturze?"
– wydarzenie otwarte

 

Jak pracujemy w kulturze?

Czy przyjemność i dobre efekty pracy mogą iść w parze?

Czy praca nad wystawami, festiwalami, spektaklami musi oznaczać przemęczenie, czy może być prowadzona w warunkach bezpieczeństwa i zgody, bardziej godnie? Kiedy trzeba uznać, że życie i praca bywają po prostu bardzo trudne i wymagające, a kiedy jednak warto się na to nie zgodzić i pogrzebać w "ustawieniach domyślnych" naszych instytucji, kolektywów, organizacji? Jakie metody artystyczne stosować, aby nasza komunikacja była lepsza a praca nie wymagała samo nadużyć ? Na warsztacie porozmawiamy także o odpoczynku, balansie, urlopie, bezpieczeństwie finansowym, spróbujemy poszukać dobrych praktyk dla naszych pracowo-twórczych rzeczywistości.


Dorota Ogrodzka - pedagożka teatru, reżyserka, animatorka kultury, trenerka i badaczka. Wiceprezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Założycielka i reżyserka Laboratorium Teatralno-Społecznego. Członkini Kolektywu Terenowego, współorganizatorka i kuratorka programu warsztatowego festiwalu SLOT. Współpracuje m.in. Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, Szkołą Liderów, Fundacją Sto Pociech, oraz z licznymi polskimi teatrami. Scenarzystka i współtwórczyni realizowanego obecnie w Teatrze Dramatycznym projektu i spektaklu "Lista uchybień" (na podstawie wywiadów z pracowniczkami i pracownikami kultury), który miał premierę w grudniu 2023.

 

SPOTKANIE II

7-8.09.2024
WenDo dla kobiet
Wasztat Izabeli Gawęckiej i Magdy Szewciów


8.09. godz. 16.30
LONG TABLE:
„O sile kobiet i sile siostrzeństwa”
– wydarzenie otwarte

 

WenDo (droga kobiet) to warsztat, który uczy reagowania na przemoc, asertywnej postawy oraz spójnejkomunikacji, a przede wszystkim rozpoznawania własnej siły. I tej właśnie sile: sile kobiet i sile siostrzeństwa poświęcona będzie otwarta część spotkania: Long Table – demokratyczna, samo-moderująca się dyskusja, w której każdy może zabrać głos i być usłyszany. Jak pielęgnować swoją moc? Czy przekonania mają wpływ na naszą siłę? Jak praktyki siostrzeństwa możemy wdrażać na co dzień? To tylko niektóre z „pytań wywoławczych”, które będą/mogą nam towarzyszyć w rozmowie.

Magda Szewciów -  certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka antydyskryminacyjna, certyfikowana TRE® providerka - metody pracy z napięciami i stresem w ciele oraz psychoterapeutka (w szkoleniu) w nurcie Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena. Zajmuje się pracą z ciałem oraz edukacją z zakresu różnorodności, równości płci, a także przeciwdziałania przemocy i przeciwdziałania dyskryminacji (zwłaszcza ze względu na płeć). 

Iza Gawęcka - ekspertka w projektowaniu procesów zorientowanych na rozwój i budowanie więzi osób, grup oraz społeczności. Posiada wieloletnie, udokumentowane doświadczenie w pracy jako facylitatorka, tutorka, menadżerka oraz trenerka rozwoju kompetencji miękkich i treningu samoobrony WenDo. Autorka licznych projektów teatralnych, społecznych, oraz członkini Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych.

 

SPOTKANIE III

2-3.11.2024
Antymanipulacja
​Wasztat Uli Kijak


2.11. godz. 17.30
LONG TABLE:
„zespół – relacje - troska”
– wydarzenie otwarte


Po czym poznać, że ktoś narusza moje granice? Jak nie naruszać cudzych granic? Jak sygnalizować problem, nie generując konfliktu? Jak rozwiązywać konflikt bez przemocy? Jak pracować zespołowo w sytuacji różnych potrzeb, przyzwyczajeń i metod? Podczas teoretycznej części warsztatu omawiana będzie dynamika funkcjonowania zachowań przemocowych (krzywdzących, nadużyciowych) oraz techniki manipulacyjne. Przedstawione będą też informacje o tym, jak formalne i nieformalne struktury władzy wspomagają i umacniają szkodliwe zachowania oraz jakie są podstawowe mechanizmy psychiczne wpływające na skutki takich sytuacji. W części praktycznej poruszone będą głównie kwestie budowania świadomości własnych potrzeb, granic, zaangażowania. Wprowadzone zostaną podstawowe narzędzia bezprzemocowej komunikacji w celu budowania partnerskich, podmiotowych relacji w pracy twórczej. Omówiona zostanie dynamika indywidualnego i grupowego procesu twórczego i rozpoznawanie sytuacji, w których prawdopodobieństwo zachowań manipulacyjnych lub przemocowych wzrasta. Celem tej części warsztatów będzie rozpoznanie przez uczestniczki i uczestników, co dla nich samych jest dopuszczalne, a co nie, co im jest potrzebne, aby czuć się bezpiecznie i twórczo się angażować, w jaki sposób z niezrozumienia eskaluje konflikt, a także - jak tej eskalacji uniknąć. Podczas warsztatu wykorzystywane będą ćwiczenia wywodzące się z: techniki Alexandra, Wendo, Porozumienia bez przemocy (NVC) oraz autorskie ćwiczenia bazujące na narzędziach teatralnych i improwizacyjnych.


Ula Kijak - reżyserka, aktywistka, artywistka; dra sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych; edukatorka i propagatorka twórczości bez przemocy oraz niehierarchicznych metod kreatywności zespołowej, autorka terminów “kultura przemocowego tworzenia” i “twórczość bez przemocy (nonviolent creativity)”; reżyseruje spektakle oraz inne wydarzenia performatywne, partycypacyjne i interdyscyplinarne.

 

SPOTKANIE IV

30.11-1.12.2024
Twórcze różnice
Warsztat Agaty Wittchen-Barełkowskiej

30.11. godz. 18.00
DOBRA ROZMOWA O RÓŻNICACH
– wydarzenie otwarte

 

Na zakończenie projektu OKNO.DRUGI ODDECH zapraszamy do DOBREJ ROZMOWY O RÓŻNICACH. Przez 2 godziny stworzymy wspólnie bezpieczną przestrzeń, w której będziemy się nawzajem słuchać i wymieniać doświadczeniami. Postawimy pytania o to, jak różnimy się w naszych rodzinach, miejscach pracy i innych społecznościach. Sprawdzimy, co dobrego mogą dać nam te różnice i porozmawiamy o tym, jak twórczo radzić sobie z konfliktami. Spotkanie będzie okazją do zdobycia nowej wiedzy, podjęcia działania i spojrzenia na różnice w innych niż dotychczas sposób. 


Plan wydarzenia otwartego:

18.00 - 18.20 wprowadzenie
18.20 - 19.20 moderowana sesja rozmów
19.20 - 20.00 wspólna rozmowa w grupie 

Moderacja spotkania: Agata Wittchen-Barełkowska 


Agata Wittchen-Barełkowska - doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni, badaczka komunikacji, certyfikowana mediatorka i trenerka biznesu. Od 20 lat bada, jak słowa działają na ludzi i jak ludzie działają za pomocą słów. Pracuje z klientami indywidualnymi i organizacjami – pomaga budować dobrą komunikację, która daje dobre życie. Dzieli się wiedzą podczas wystąpień i prowadzi sesje moderowanych rozmów. 

Współpracowała z takimi instytucjami jak Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Malta Festival Poznań, Teatr Nowy w Poznaniu, International Cochran Piano Competition, Teatr Jaracza w Łodzi, Bayerische Staatsoper w Monachium. Absolwentka UAM, Johannes Gutenberg-Universität Mainz, Forum Dramaturgicznego i Szkoły Pedagogów Teatru, studiów podyplomowych "Komunikacja w organizacji oparta na empatii" SWPS w Poznaniu.

„…Zawsze wiedziałam, że będę się zajmować słowami. Na początku badałam literaturę i teatr. Literatura nauczyła mnie, że nie ma jednej wersji historii - każdy z nas może tę samą sytuację postrzegać w odmienny sposób. Teatr nauczył mnie, że najważniejsze w komunikacji jest skupienie na odbiorcy. Od kilku lat pomagam innym budować dobre życie za pomocą dobrej komunikacji. Tworzę treningi, które pomagają zrozumieć, jak słowa działają na ludzi…”

Kiedy nie zajmuje się słowami, nurkuje na wstrzymanym oddechu, idzie w góry i spędza czas z ukochanymi ludźmi. 

 

Projekt: „OKNO. DRUGI ODDECH” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.