Otwarta Strefa Warsztatowa

Otwarta Strefa Warsztatowa

FESTIWAL INNA BAJKA. SĄSIEDZKIE MIASTECZKO POGRANICZA

Zapisy na warsztaty: inna.bajka.festival@gmail.com


FRIKART
MIASTECZKO CYRKOWE

otwarte
12.00-15.00

Wiele godzin zabawy, która się nie nudzi, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała. W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się tajników sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach. Stanowiska są równoległe obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów, dlatego też zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo. Niezły cyrk!


Miasteczko Cyrkowe składa się z: namiotu cyrkowego – centrum miasteczka; strefy gigantycznych baniek mydlanych wraz z wytwornicą do baniek; konstrukcji do chodzenia po linie; nauki żonglerki; nauki chodzenia na szczudłach, dla najmłodszych i tych starszych; rowerków Pedallo;  Rola Bola; nart do chodzenia w parach; zjeżdżalni rolkowej; 10 plansz z grami zręcznościowymi; strzelnicy.

 

CZARNA OWCA 
warsztaty rękodzieła

otwarte
12.00-15.00

Serdecznie zapraszamy dużych i małych... będzie się działo! Na drutach i szydełkiem! Kto chce może do nas dołączyć, by wspólnie przerabiać motki włóczki w szale, czapki, skarpety, swetry i co tam jeszcze komu się marzy. Będziemy wymieniać się doświadczeniami, pokazywać swoje prace, uczyć się nowości i nauczymy każdą chętną osobę dziergania i szydełkowania. Wbrew opiniom, że tylko babcie robią na drutach, ręczna dzianina jest w modzie. Idziemy z duchem czasu. Druty i szydełka, w porównaniu do dawnych czasów to teraz też zupełnie inna bajka. A włóczki...! To już nie akryle i sznurkowe "zerówki"! Kolory włóczek... bajka!

 

SENSOCERAMIKA
otwarte
12.00-15.00

Twórcze zabawy z gliną w plenerze. Z uważnością nie tyle na sam efekt, a na proces, na to co dzieje się po drodze. Z udziałem traw, liści, patyków, śpiewu ptaków, szumu drzew. Warsztaty poprowadzi Magdalena Kucharska, która od 2001 roku prowadzi w Pałacu Młodzieży w Szczecinie zajęcia plastyczne dla dzieci (szczególnie tych najmłodszych), zachęcając je do tworzenia i stwarzania, malowania i rysowania, lepienia i konstruowania, doświadczania i zabawy.

KLEX
warsztaty kleksograficzne (DE)
otwarte
12.00-15.00

Jako artystka pracuję w wielu różnych dziedzinach i technikach, ale moją ulubioną aktywnością jest dawanie młodszym i starszym ludziom możliwości samodzielnego wykazania się kreatywnością. Tak więc możesz wykorzystać moje motywy i własne pomysły, aby stworzyć pocztówki i małe grafiki za pomocą linorytu i druku stemplowego w moim „pop-up” warsztacie drukowania.

 

"BECOMING POTATOES"
warsztaty kulinarne (DE)
otwarte
12.00-15.00

Interaktywny posiłek, wspólne opowiadanie i performatywny wykład o naszym i ziemniaczanym pochodzeniu botanicznym, kulturach i globalnym znaczeniu w kuchni, oraz o światowej polityce. Autorką jest artystka i aktywistka Annika Stadler.

 

MUSICON “PRZYGODA Z MUSICONEM”
 instalacja interaktywna
(PL)
zapisy: 3-5 r.ż.; 6-10 r.ż
12.30-13.15 & 14.00-14.45

MUSICON jest niezwykłym instrumentem-wynalazkiem. Jedynym w swoim rodzaju, bo grającym i przeznaczonym dla dzieci. Można go nazwać nietypowym instrumentem albo wspaniałą maszyną muzyczną, która pozwala na spontaniczną zabawę dźwiękiem, tworzenie i wykonywanie własnych utworów muzycznych. Twórcą MUSICONU jest Kamil Laszuk, projektant i muzyk. Wraz z siostrą Idą Laszuk stworzył projekt instrumentu i doprowadził do jego realizacji. MUSICON był wielokrotnie nagradzany na konkursach projektowych m.in. w Singapurze, Nowym Jorku i Kopenhadze. Łączy w sobie 5 znanych metod edukacji muzycznej – można w nim znaleźć elementy metody Suzuki, Kodaly’a, Gordona, Orffa i Dalcroze’a.

Twórcy zapraszają dzieci na 45 minut zabawy w dwóch grupach wiekowych: 3-5 r.ż. oraz 6-10 r.ż.

 

„UWAGA! WARSZTATY!” 
plastyczno-komunikacyjno-ruchowe

zapisy: 8+
12.00-15.00

Zajęcia łączące działania plastyczne, muzyczne oraz ruchowo sensoryczne, dzięki którym uczestnicy uzyskają wiedzę z zakresu nadawania, interpretacji i przekazywania komunikatów werbalnych i wizualnych. Celem jest budowanie wzajemnych relacji oraz świadomości interpersonalnej. Warsztaty poprowadzą osoby przygotowane, wykształcone i z doświadczeniem w pracy z młodymi ludźmi. Całość zajęć ma charakter integracyjny i spajający grupę. Najważniejszym elementem podczas sesji jest zaznaczenie swojej indywidualności jako jednostka, która jest elementem całości. Zajęcia polegają na prowadzeniu prostych zabaw, jak malowanie czy śpiew oraz budowaniu współpracy w grupie i stymulowaniu kreatywności, zarówno poprzez elementy rywalizacji, jak i wspieranie indywidualnej inwencji twórczej.

 

"NIE BOJĘ SIĘ POTWORA" 
ruch, sen, wyobraźnia
zapisy: 8-12 r.ż (dziewczynki)
12.00-15.00

Wielka przygoda w krainie snów! Wyciągnij z szafy plecak podróżny, zbierz porozrzucane po kątach kredki, wyciągnij spod łóżka wyobraźnię, odkurz ciekawość i złap promień słońca. Wyruszamy na przeciw strachom, potworom i koszmarom! Razem odkryjemy, jak stawić im czoła i że wcale nie są straszne! Będziemy tańczyć, rysować, majsterkować i poprzez zabawę poznawać siebie. Warsztaty poprowadzi Anna Nowicka - tancerka, choreografka, instruktorka tańca współczesnego oraz jogi. O sobie mówi, że interesuje ją praca na pograniczu wyobraźni i różnych gatunków sztuki.

Warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat, które identyfikują się z zaimkiem “ona” (zapraszamy więc również dzieci transpłciowe). Skierowanie zaproszenia wyłącznie do dziewczynek związane jest z przekonaniem, że praca w grupie z osobami identyfikującymi się z zaimkiem “ona” może być wyjątkową okazją do artystycznego spotkania i zabaw ruchowych w swobodnej atmosferze, przy jednoczesnym dzieleniu wspólnego mianownika identyfikacji płciowej. Takie spotkania są w obecnych czasach w kontekście dzieci są coraz rzadsze. I choć ogromną część zagadnień rozwojowych dzieci dzielą niezależnie od płci, to historia emancypacyjna kobiet i dziewczynek jest różna od tej, która dotyczy chłopców i mężczyzn. W naszym społeczeństwie istnieje też wciąż wyraźna różnica w tym, jakie prawo do głosu mają chłopcy i dziewczynki, na co każdej z grup się przyzwala a czego zabrania. Dziewczynki i chłopcy posiadają też własny bagaż skojarzeń związanych ze swoją identyfikacją płciową. Warsztaty “Nie boję się potwora” mają ambicję stworzenia miejsca do wzmacniania “głosu” dziewczynek, poprzez pracę w atmosferze bezpieczeństwa, swobody, zaufania i otwartości.

 

„CO W TRAWIE PISZCZY?”
warsztaty rodzinne Fundacji Tettere 
 (warsztaty rodzinne)
zapisy: 1-6 r.ż. +rodzic

od 12.00 do 12.45 spotkanie z książką + animacje ruchowe
od 12.45 do 14.00 spotkanie z książką + działanie plastyczne
dla rodzin z dziećmi w wieku od 1 do 6 lat
liczba osób: 15 par (dziecko + rodzic + rodzeństwo, jeśli jest)

To spotkanie będzie podzielone na dwie części - w każdej z nich będzie można uczestniczyć niezależnie. Punktem wyjścia do naszych działań będzie książka “Historia małej mrówki”, którą wspólnie z Kają Cykalewicz-Licak zrealizowałyśmy dla Teatru Lalek Pleciuga w ramach projektu “NAJbliżej natury”. W pierwszej części spotkania przeczytamy książkę, następnie zaprosimy do aktywności ruchowych nawiązujących do jej treści (będą m.in. zabawy związane ze zwierzątkami leśnymi). W drugiej części - jeśli zmieni nam się skład grupy - zaczniemy od książki, a następnie zaprosimy do działania plastycznego, odpowiednio dostosowanego do możliwości rozwojowych uczestniczek i uczestników spotkania.


ZAKĄTEK BAJEK I BAŚNI
– Indiana Wons
 (PL)
otwarte
12.00-15.00
 
Zakątek Bajek i Baśni – to warsztatowe stoisko ulicznego opowiadacza, Indiany Wonsa, który zabierze Was w podróż pełną ilustrowanych opowieści. Jego rower to jeżdżący teatr ilustracji kamishibai z japońskim rodowodem. Jeżeli masz ochotę posłuchać, i dowiedzieć się co to znaczy i jak to się robi, przyjdź! Indiana służy pomocą w odpoczynku, rozrywce i edukacji. Zakątek będzie otwarty od godziny 12:00 do ostatniego uczestnika! Dla chętnych przygotowano upominki!


Stoiska lokalne:
Buenas Buenas, Kamienica w lesie, Natuli

 

31.08. (sobota)
w godzinach: 12:00 - 15:00
Łąka Kany i okolice

wstęp wolny / zapisy

 


ANDERES MÄRCHEN. NACHBARSTADT IM GRENZGEBIET

Offener Workshop-Raum

 

FRIKART – DIE ZIRKUSSTADT
12.00-15.00
 
Viele Spielstunden, die nie langweilig werden, wobei der Charakter geformt wird, die Leidenschaft entwickelt, zum Sport aufgefordert und die richtige Stellung gelernt wird. In der Zirkusstadt für Kinder wird, unter der Aufsicht, in die Zirkuskunst in mehreren Standorten: Zirkuszelt, Zone der gigantischen Seifenblasen, Konstruktion für Seiltanz eingeweiht. Es wird Stelzen gehen gelernt, Pedalo-Rad fahren, Rola-Bola, Schi gehen zu zweit, 10 Spielbretter mit Arcade- Spielen und es wird eine Schießscharte geben.
 

SCHWARZES SCHAF 
12.00-15.00
 
Wir laden herzlich Große und Kleine ein… es wird etwas los sein! Gestrickt und gehäkelt! Wer möchte, soll mitmachen und gemeinsam die Knäuel von Wolle in Schals, Mützen, Socken, Pullover und was auch man immer mal wünschte verwandeln. Wir werden unsere Arbeit zur Schau stellen, sich mit Erfahrungen austauschen und bringen jedem Interessierten bei, wie man strickt und häkelt. Der herkömmlichen Meinung zum Trotze, dass allein die Omas stricken, ist die handgestrickte Wirkware in. Wir halten Schritt mit der Zeit. Die Häkelnadeln und Stricknadeln sind im Vergleich zu den alten Zeiten eine andere Welt.
 
 
SENSOKERAMIK
12.00-15.00
 
Schöpferische Spiele mit Lehm im Freien. Mit Achtsamkeit nicht auf das Ergebnis allein, sondern den Prozess, das was unterwegs passiert. Mit Anteilnahme von Gras, Blättern, Stöckern, Vogelgesang und Rascheln der Bäume. Der Workshop wird von Magdalena Kucharska geleitet. Das Event wird an Kinder 6-12 Jahre gerichtet.
MINI WORKSHOP: TÖPFERN
12.00-15.00
 
Maciej Tumanowicz, Leiter im Kulturzentrum Pałac Młodzieży in Szczecin leitet alle Interessenten in die Kunst und Magie der Herstellung von Krügen, Schüsseln und Bechern auf der Töpferscheibe ein.
 

KLEX
12.00-15.00
 
Als Künstlerin arbeitet sie in mehreren Bereichen und Techniken, jedoch ist ihre Lieblingsaktivität den jungen und älteren Leuten die Möglichkeit zu geben, ihre Kreativität zu entdecken. So kann man die eigenen Motive und Ideen nutzen, um Postkarten und Kleingrafiken mittels Linoleumschnitt und Blockdruck in ihrem „Pop-up“ Workshop zu schaffen.
 
"KARTOFFELN WERDEN"
KULINARISCHER WORKSHOP
12.00-15.00
 

“ABENTEUER MIT MUSICON”
MUSICON 
12.30-13.15 & 14.00-14.45
 
MUSICON ist eine außergewöhnliche Instrument-Erfindung. Die einzige in ihrer Art, da sie spielt und  für Kinder bestimmt ist. Es kann  eine untypische oder auch wundersame Musikmaschine genannt werden, die es einem ermöglicht, spontan mit dem Klang zu spielen, eigene Stücke zu basteln und abzuspielen. Musicon verbindet 5 bekannte Methoden der Musikausbildung- es sind Elemente von Suzuki, Kodaly, Gordon, Orff und Dalcroze zu finden.
 
 
„ACHTUNG! WORKSHOP!” 
12.00-15.00
Kunst, Kommunikation und Bewegung / Anmeldung: 8+
 
„Achtung Workshop!” Eine Veranstaltung, die künstlerische, musikalische und bewegungssensorische Aktivitäten miteinander verbindet, durch die die Teilnehmer Kenntnisse über das Senden, Auslegen und Kommunizieren von verbalen und visuellen Botschaften erwerben. Das Ziel ist der Aufbau von gegenseitigen Beziehungen und zwischenmenschlichem Bewusstsein. Der Workshop wird von Personen geleitet, die über entsprechende Kompetenzen, Ausbildung und Erfahrungen in der Arbeit mit jungen Menschen verfügen. Die ganze Veranstaltung ist integrativ und gruppenbildend. Das wichtigste Element der Sitzungen ist die Behauptung der eigenen Individualität als Einzelperson, die Teil einer Gesamtheit ist. Die Aktivitäten bestehen aus einfachen Spielen wie Malen oder Singen, sowie aus der Entwicklung der Zusammenarbeit in der Gruppe und der Förderung der Kreativität, sowohl durch Elemente des Wettbewerbs als auch durch die Unterstützung individueller kreativer Ideen.
 
 
"ICH HABE KEINE ANGST VOR DEM MONSTER"
12.00-15.00
Ein großes Abenteuer in der Träumerwelt! Nimm dir ein Rucksack aus dem Schrank, sammle die im Raum verstreute Buntstifte zusammen, zieh die Vorstellungskraft heraus, die unter dem Bett bleibt, erfrische die Neugier und greife nach einem Sonnenstrahl. Wir ziehen gegen die Ängste, Monster und Alpträumen los! Gemeinsam entdecken wir, wie sie zu bewältigen sind und dass sie kaum so unheimlich sind! Wir werden tanzen, Zeichnen, Basteln und durch das Spiel sich kennen lernen. Der Workshop wird von Anna Nowicka geleitet. Notwendige frühe Anmeldung: Mädchen 8-12- Jahre.
 
 
„WIR HÖREN DAS GRAS WACHSEN?” – Familienworkshop der Stiftung Tettere
 
Ab 12.00 bis 12.45 Treffen mit einem Buch + Bewegungsanimationen
Ab 12.45 bis 14.00 Treffen mit einem Buch + künstlerische Aktivität
Anmeldung für Familien mit Kindern ab 1 bis 6 Jahre.
 
Der Ausgangspunkt für unsere Aktivitäten wird das Buch „Geschichte einer kleinen Ameise“ sein. Wir werden Kinder zu Bewegungsaktivitäten einladen, die an die Inhalte aus dem Buch anknüpfen (u.a. Spiele, die an Waldtiere anknüpfen). Anschließend bieten wir künstlerische Aktivitäten an, die dem Niveau der Teilnehmer(innen) angepasst werden.
 
 
ECKE DER MÄRCHEN UND FABELN
– Indiana Wons
 
Ecke der Märchen und Fabeln - ist der Workshop-Stand des Straßenerzählers Indiana Wons, der euch auf eine Reise voller illustrierter Geschichten mitnimmt. Sein Fahrrad ist ein fahrendes Kamishibai-Illustrationstheater japanischer Herkunft. Wenn ihr Lust habt, zuzuhören und zu erfahren, was es bedeutet und wie es gemacht wird, dann kommt vorbei! Indiana bietet Entspannung, Unterhaltung und Bildung. Die Ecke bleibt von 12:00 Uhr bis zum letzten Teilnehmer geöffnet! Für diejenigen, die daran interessiert sind, gibt es Geschenke!
 

Lokale Stände:  Buenas Buenas, Kamienica w lesie, Natuli
 
 
31.08 (Samstag)
12:00 - 15:00
Łąka Kany (Kana Wiese)

und Umgebung