Zofia i Piotr Chamier Gliszczyńscy

Zofia i Piotr Chamier Gliszczyńscy

Państwo Zofia i Piotr to małżeństwo, które od lat wspólnie prowadzi Puste Noce. Mieszkają w osadzie Okuny koło Kłączna na Kaszubach. Pieśniami pogrzebowymi zajmują się od wczesnej młodości. Pani Zofia zaczynała śpiewać jeszcze przed ślubem − wraz z ojcem i siostrą „chodziła na Puste Noce” w okolicach rodzinnych Kramarzyn. Obecnie śpiewanego repertuaru małżeństwo uczyło się wspólnie od pani Stenclowej z Kłączna, oraz jej ojca. Pieśni pogrzebowe w okolicy wykonywał również inny śpiewak zwany Póndjobłem.


Repertuar Chamier Gliszczyńskich był zapisywany ręcznie w starych zeszytach, wiele z tekstów opatrzonych było trzycyfrowymi numerami − oznaczeniami przepisanymi z „zapomnianego śpiewnika”. W czasie pierwszego spotkania odkryliśmy, że oznaczenia – niczym klucze do światów równoległych − pasowały bez wyjątku do numeracji ze śpiewnika pelpińskiego ks. Kellera z roku 1886, który przywieźliśmy ze sobą. W zarejestrowanym filmie pieśni śpiewane są już jednak z drukowanych kartek A4 – bez oznaczeń, a obok starych utworów śpiewanych w pełnych, wielozwrotkowych wersjach pojawiają się również nowe, znacznie krótsze.


W filmie - oprócz rozmów i opowieści śpiewaków - zarejestrowano następujące pieśni (w kolejności wykonania): „O Polska Korono”, ”A ten który już dni swoje zakończył”, „Żegnam Cię mój świecie wesoły”, „Przez czyśćcowe upalenia”, „Witaj Janie z Bolesława”, „Barbaro święta”, „Popatrz jak prędko mija czas”, „Jezu w Ogrójcu mdlejący”, „Już się zbliża czas rozstania”, „Zmarły człowiecze z Tobą się żegnamy”, „Zapada zmrok”

 

Koncepcja: Rafał Foremski
Prowadzenie rozmów: Rafał Foremski
Scenariusz i reżyseria: Rafał Foremski, Adam Ptaszyński
Zdjęcia i montaż: Adam Ptaszyński
Konsultacja: Jaromir Szroeder
 

Film powstał w ramach projektu Wokół Tradycji 2019, realizowanego przez Ośrodek Teatralny KANA

Film

FILM