Cykl spotkań z wybitnymi autorytetami, promocje książek, prezentacje spektaklu "Projekt: Matka" oraz warsztaty twórcze, związane z szeroko rozumianym tematem współczesnego macierzyństwa. Przeprowadzony w 2015 i 2016 roku. Powrót do projektu i jego zamknięcie odbyło się w maju 2019 roku w ramach projektu OKNO- Zbliżenia: Głosy Kany.
warsztaty:
spotkania:
spektakl:
wystawa:
ROK 2019
WARSZTATY:
"SAMOOBRONA/SAMOROZWÓJ" (prowadzenie: Marta Grygier) - warsztat polega na dzieleniu się wiedzą zdobytą podczas treningów MMA i samoobrony. Jest to trening fizyczny z elementami obrony przed atakiem, koncentracji i zogniskowaniu uwagi na partnerze. Podczas zajęć dodatkowo podjęta zostanie próba pokonania fizycznego strachu.
MARTA GRYGIER - trenuje od 6 lat MMA. Jej pasja miała swój początek w treningach samoobrony, co szybko ewaluowało w MMA. Treningi traktuje jako formę pracy nad sobą pomagającą pokonywać jej samą siebie i hartować charakter. Od 17 lat aktywnie uczestniczy w kulturalnym życiu Barlinka, opiekując się i prowadząc młodzieżowy Teatr Wiatrak. Oprócz tego pracuje jako wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku. Co najważniejsze, jest mamą dziesięciolatka.
SPOTKANIE:
"PROJEKT: MATKA W CZASACH 500+" - spotkanie z Małgorzatą Łukowiak. Jak polityka "prorodzinna" wpływa na "rozrodczość"? Czy dzisiejsze czasy wpływają na chęć posiadania dzieci? Jaka czeka nas przyszłość przy obecnym stanie edukacji? Wspólnie spróbujemy porozmawiać na te tematy podczas rozmowy z naszym gościem Małgorzatą Łukowiak.
MAŁGORZATA ŁUKOWIAK – radczyni prawna, prowadzi kancelarię prawną wyspecjalizowaną w prawie autorskim, autorka książki "Projekt: Matka. Niepowieść". Matka trójki dzieci.
ROK 2016
WARSZTATY:
"KOBIETA - ŻYCIE WEWNĘTRZNE" (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet). Co dzieje się w Twojej głowie, gdy zmęczona po całym dniu wreszcie wracasz i zrzucasz z nóg szpilki? Czeka na Ciebie właśnie teraz "cały dom" po to, byś wysłuchała, podpisała się pod tym i pod tamtym, usprawiedliwiła to i tamto, koniecznie zrozumiała, wybaczyła, uspokoiła i nauczyła, podała proste rozwiązanie, ogarnęła, załatwiła, wytworzyła, wyciszyła... A Ty, która wracasz do pustego miejsca, co robisz, gdy już ciśniesz szpilki w kąt? Czym się karmisz, czym zachwycasz, od czego uciekasz, jak wypełniasz czas? Za czym tęsknicie, na co czekacie, o czym marzycie, po co chciałybyście sięgnąć, przed czym się wzbraniacie, w co już całkowicie zwątpiłyście, co Was pobudza, ekscytuje, co zabija energię, a co szaleńczo ją wznieca?
"MOJE ŚLADY NA MAPIE" (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet). To będą dwa dni intensywnej pracy, pełne energii, możliwości odkrywania siebie, zadawania sobie pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. To wszystko w bezpiecznej, ale też wyjątkowej, bo teatralnej, atmosferze. Czeka Was duża ilość ciekawych ćwiczeń z elementami dramy, prostych w realizacji, a za to zachęcających do refleksji i dyskusji, pobudzających do rozwoju i zmian. Tak więc zapraszamy do Teatru Kana na wspólną zabawę, do wspólnych refleksji, ale też po to, by poznawać nowe osoby i odkrywać siebie same. "Moje ślady na mapie" to warsztaty dla Kobiet podróżujących przez życie, dla Kobiet będących w podróży w głąb siebie, dla Kobiet na rozstajach dróg, na chwilowych przystankach, na rozdrożach. Dla tych, które planują obecnie swoje podróże, własne przemiany, zmiany czy zamiany tego, co obecnie im przeszkadza, co im uwiera, na co już dłużej nie wyrażają zgody. Dla tych, które mają gotowość na poznawanie, doświadczanie, na obieranie nowych kierunków. Dla tych również, które zechcą podzielić się z innymi efektami odbytych już przez siebie podróży, rezultatami zmian, które zechcą przekazać, jak bardzo warto zaznaczać swoje ślady na mapie!
"PRACA Z MITEM − mity i stereotypy dotyczące kobiecości, czyli o mitach i prawdach zawartych w baśniach, w podaniach i rodzinnych przekazach" (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet). Zastanawiałaś się: kim jesteś dziś i dlaczego? Jaki wizerunek kobiety przeważał od pokoleń w Twojej rodzinie i jaki miał wpływ na Twoje życie? Jak kształtowała się Twoja rodzinna mitologia? Z jakich doświadczeń i przekazów poprzednich pokoleń korzystasz teraz, które odrzucasz? O czym pamiętasz, co pielęgnujesz, a co rozpraszasz, o czym starasz się zapomnieć? Zapraszamy na warsztaty dotyczące kobiecości, wyobrażeń o niej, krążących w obiegu stereotypach, mitycznych przekazach – elementach wzmacniających i osłabiających naszą tożsamość, tych, które pozwalają nam czuć się twórczyniami własnych życiorysów, ale też tych, które wbijają nas w niechciane role w obcych spektaklach. W kobiecym gronie, w spokojnej, bezpiecznej atmosferze, aktywnie i twórczo spędzimy ze sobą czas. To kolejne nasze doświadczanie w wyjątkowym, bo teatralnym, wnętrzu! Zafundujcie sobie ten czas, zaproście swoje znajome po to, by zająć się tylko sobą, skupić na własnych emocjach, poznać nowe osoby, doświadczać wyzwań, dzielić się doświadczeniami i po to też, by zakończyć te warsztaty z poczuciem własnej i siły i sprawczości.
MAŁGORZATA MROZIK – kobieta, matka dorosłego młodego człowieka, pedagożka i socjolożka, mentorka dorosłych i młodzieży, socjoterapeutka w procesie certyfikacji w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, certyfikowana trenerka biznesu i antydyskryminacyjna, prezeska Fundacji Strefa Kobiet (www.strefakobiet.org) – szczecińskiego miejsca dedykowanego kobietom, ich rozwojowi, wzmacnianiu ich samoświadomości, obronie przed przemocą, ochronie prawnej, ale też miejsca do nauki, wspólnego doświadczania i zabawy; trenerka umiejętności psychospołecznych z wieloletnim doświadczeniem, ale przede wszystkim miłośniczka zmian i rozwoju.
"SAMOOBRONA/SAMOROZWÓJ" (prowadzenie: Marta Grygier) - warsztat polega na dzieleniu się wiedzą zdobytą podczas treningów MMA i samoobrony. Jest to trening fizyczny z elementami obrony przed atakiem, koncentracji i zogniskowaniu uwagi na partnerze. Podczas zajęć dodatkowo podjęta zostanie próba pokonania fizycznego strachu.
MARTA GRYGIER - trenująca od 4 lat MMA. Jej pasja miała swój początek w treningach samoobrony, co szybko ewaluowało w MMA. Treningi traktuje jako formę pracy nad sobą pomagającą pokonywać jej samą siebie i hartować charakter. Od 15 lat aktywnie uczestniczy w kulturalnym życiu Barlinka, opiekując się i prowadząc młodzieżowy Teatr Wiatrak. Oprócz tego pracuje jako wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku. Co najważniejsze, jest mamą ośmiolatka.
SPOTKANIA:
moderatorki spotkania: Karolina Delmaczyńska i Małgorzata Mrozik (Fundacja Strefa Kobiet)
"INŻYNIERKA W CZERWONYCH SZPILKACH" - spotkanie z Magdaleną Kumor
MAGDALENA KUMOR - Magda mówi o sobie: od 1998 roku jestem czynną projektantką w zakresie konstrukcji, inspektorem nadzoru, kieruję budowami. Magda ma też drugie oblicze: jest założycielką i od czterech lat prezeską Zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA, prezeską czynną, organizującą przestrzeń dla Iskierek i ich otoczenia. Jest też mamą jedenastoletniego Michała. Michał ma zespół Downa, ma charcika włoskiego, ma też znajomych i przyjaciół, ma wyzwania w szkole, ma swoje marzenia i pragnienia, swoje troski i rozczarowania – zwyczajne życie. Takie życie tworzy Michałowi i sobie Magda, Kobieta Samodzielna.
"KOBIETA/MĘŻCZYZNA" - spotkanie z Anną Kaniecką-Mazurek i promocja powieści "Kobieta/Mężczyzna. Niepotrzebne skreślić". Powieść tę śmiało porównać można do wielogatunkowego kalejdoskopu. W zależności od tego, pod jakim kątem spojrzymy na świat wykreowany piórem szczecińskiej autorki, oko czytelnika odkryje elementy sagi, w której splatają się losy dwóch polskich rodzin, powieści społeczno-obyczajowej, niczym lustro odbijającej dzieje PRL-u i powieści psychologicznej. Nade wszystko jednak najbliżej jej do formy z niemiecka określanej jako Bildungsroman, utworu o kulisach żmudnego procesu kształtowania się osobowości. Tym jednak, co jest tu kształtowane, wręcz wykuwane na naszych oczach, jest kobiecość głównej bohaterki, z trudem i bólem odkrywana i akceptowana. Zofia – żeglarka, bizneswoman, bukinistka, matka... przede wszystkim jednak zraniona przez życie kobieta. Czy poradzi sobie z ciągle wrogim wobec kobiecości światem? Dokąd powiedzie ją nienasycony głód przygód? O tym dowiemy się z tej pełnej humoru, dojrzałej powieści.
ANNA KANIECKA-MAZUREK (ur. w 1971 roku w Szczecinie) – autorka recenzji, artykułów, esejów i wywiadów publikowanych w prasie literackiej, codziennej oraz w "Zeszytach Żeglarskich". Mieszka w Bezrzeczu koło Szczecina. W latach 1995–2005 właścicielka szczecińskiej księgarni artystycznej. Powieść "Kobieta/Mężczyzna. Niepotrzebne skreślić "(FORMA 2016) jest jej książkowym debiutem.
"PIĘĆDZIEISĄTKA" - spotkanie z prof. Ingą Iwasiów oraz promocja książki "Pięćdziesiątka". Będziemy rozmawiały o nas, o kobietach! O Tobie i o mnie, o Twojej siostrze i mojej szefowej, o miłej staruszce spod siódemki i zabieganej matce czwórki dzieci. O zwyczajnych kobietach, jakich tłumy pędzą codziennie ulicami, zamyślonych w tramwajach, wymęczonych w urzędach, zatroskanych w przychodniach. O kobietach w sile i w pełni, i też o tych, co na skraju… One wszystkie miały kiedyś marzenia, snuły plany, wiązały nadzieje, wierzyły. Teraz być może zatrzymują się bezradne w pustce, w nieswoim świecie, rozczarowane, niespełnione. Niektóre próbują udowadniać to, ile są warte, nieustannie zasługiwać lub zadowalać się tym, co zostaje im przydzielone. Inne zrezygnowały dawno, żyją z dnia na dzień, znalazły sposoby na to, by trwać. Są też takie, które nie wytrzymały, zbuntowały się, opuściły plany nieswoich filmów i zajęły się realizacją własnych scenariuszy.
INGA IWASIÓW - urodzona w 1963 w Szczecinie. Profesorka literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka, pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej XX i XXI Wieku. Od początku pracy akademickiej i twórczej interesowała się problematyką tożsamości. Stąd badania nad pogranicznością, płcią, etnicznością, nad dwudziestowiecznymi przesiedleniami. Jedna z pierwszych polskich krytyczek feministycznych zajmująca się zarówno teorią kultury, jak i analizą praktyk artystycznych – od literatury poprzez teatr do sztuk wizualnych. Autorka i redaktorka wielu książek, w tym "Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Próba feministyczna" (1994); "Opowieść i milczenie. O prozie Leopolda Tyrmanda" (2000), "Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj" (2002); "Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie" (2004, 2008); "Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku" (2013); redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego "Pogranicza", obecnie redaguje pismo naukowe "Autobiografia. Literatura-Kultura-Media". Debiutowała jako krytyczka na łamach "Nowych Książek", następnie współpracowała z wieloma czasopismami, w latach 2012-2014 prowadziła bloga literacko-krytycznego. Opublikowała m.in. powieściowy dyptyk: "Bambino" (finał Nike 2008), "Ku słońcu" (2010); powieści "Na krótko" (2012), "W powietrzu" (2014), "Pięćdziesiątka" (2015), a także opowiadania "Smaki i dotyki" (2006, 2014). W 2014 roku ukazały się eseistyczne "Blogotony" oraz autobiograficzny "Umarł mi. Notatnik żałoby". Członkini jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2010–2013, prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, członkini SPP, Polskiego PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Autorka koncepcji Nagrody Literackiej dla Autorki "Gryfia". Obecnie pracuje jako jurorka Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrody Literackiej im. Józefa Konrada Korzeniowskiego. Felietonistka dodatku książkowego w "Tygodniku Powszechnym".
"KOBIETY I MĘŻCZYŹNI – ROK 2016" spotkanie z Maciejem Dudą. Kobiety-matki, kobiety-żony, kobiety-pracujące, kobiety-bezrobotne… Te z dużych i małych miast i te ze wsi. W różnym wieku i z różnymi zasobami. A obok nich mężczyźni-ojcowie, mężczyźni-mężowie, mężczyźni-pracujący i ci bez zatrudnienia. Z różnymi potencjałami, z różnych środowisk. Jak wpływamy na siebie, czy i jak się uzupełniamy, w jakich relacjach pozostajemy ze sobą? Co nas od siebie oddziela, co generuje konflikty? Do czego dążymy razem, ale też o co toczymy ze sobą płciowe boje? Jak odnajdujemy się w 2016 roku: jakie widzimy dla siebie możliwości rozwoju, jakie mamy obawy i nadzieje, na jakie zmiany liczymy? Czego chcemy dla siebie samych, dla naszych rodzin, a co zaburza nasze spokojne funkcjonowanie?
MACIEJ DUDA – doktor nauk humanistycznych, wykładowca, badacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor artykułów naukowych, monografii "Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska" (2013) i "Dogmat płci. Polska wojna z gender" (2016). Współredaktor trzech tomów raportu "Gender w podręcznikach" (2016). Stypendysta Narodowego Centrum Nauki. Jako trener antydyskryminacyjny współpracuje z instytucjami państwowymi, prywatnymi i pozarządowymi.
DEBATA CZY I JAK ZMIENIAĆ USTAWĘ ABORCYJNĄ W POLSCE - z cyklu "Wyborcza na żywo". Czy w Polsce nie będzie można przerwać ciąży nawet, jeśli jest ona wynikiem gwałtu, gdy zagraża życiu matki lub gdy płód jest ciężko uszkodzony? Na ile realna jest możliwość wprowadzenia restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego? Jakie byłyby konsekwencje takiej decyzji? Czy polskie kobiety się na to zgodzą? O tym między innymi będziemy dyskutować podczas kolejnej debaty w ramach cyklu "Wyborcza na żywo". Naszym gościem będzie Agnieszka Ziółkowska.
AGNIESZKA ZIÓŁKOWSKA - z wykształcenia filolożka, ukończyła italianistykę oraz hispanistykę na poznańskim UAM oraz Interdyscyplinarne Studia Europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie. Aktywiska miejska i działaczka społeczna związana ze Stowarzyszeniem "My-Poznaniacy". Zaangażowana w kampanię przeciwko budowie osiedla kontenerowego w Poznaniu oraz Koalicję dla Mieszkańców Stolarskiej w walce z "czyścicielami kamienic". Jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich. Członkini zespołu Krytyki Politycznej. Wraz z Marcinem Gerwinem współtwórczyni niezależnego think-tanku działającego na rzecz demokracji bezpośredniej - Pracowni Demokracji. Pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro, walczy z kłamstwami i mitami narosłymi dookoła tej metody, sprzeciwia się piętnowaniu dzieci urodzonych in vitro ze względu na sposób ich poczęcia, domaga się szacunku dla dzieci in vitro w formie/języku, w jakim prowadzona jest debata publiczna na ten temat w Polsce. Członkini Stowarzyszenia Nasz Bocian. W 2014 roku Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, przyznała jej nagrodę "Okulary Równości" za "za aktywność społeczną na rzecz mieszkańców Poznania i obronę przed krzywdą i wykluczeniem eksmitowanych z mieszkań. A przede wszystkim za głośny sprzeciw wobec dyskryminacji dzieci poczętych metodą in vitro. Dzięki niej wiele osób dotąd wstydzących się "pochodzenia z probówki" z obawy przed wykluczeniem społecznym i atakami ze strony polskiego kościoła katolickiego odnalazło poczucie własnej godności". Brała udział w działaniach Sztabu Antykryzysowego na rzecz poznańskiej Kultury, uczestniczka Poznańskiego Kongresu Kultury, pełniała funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kultury Urzędu Miasta Poznania. Członkini Stowarzyszenia Nasz Bocian, Inicjatywy Polska oraz Kongresu Ruchów Miejskich.
ROK 2015
WARSZTATY:
"ŚPIJ DZIECINKO, ŚPIJ - KOŁYSANKI TRADYCYJNE" - (prowadzenie: Barbara Wilińska) warsztaty są okazją, aby doświadczyć bogactwa pieśni, jakie mamy w naszej kulturze od setek lat, a które obecnie są już prawie zapomniane i nieznane. Jest to spotkanie z pięknymi, nieznanymi kołysankami z różnych regionów Polski – Lubelszczyzny, Wielkopolski, Kurpiów i Podlasia, jak i pochodzącymi ze wschodu: rosyjskimi i ukraińskimi. Większość kołysanek zachowała się dzięki tradycji ustnego przekazu, przez mamy, babcie i prababcie przekazujących je swoim córkom i wnuczkom. Niektóre z nich znalezione zostały w zbiorze Oskara Kolberga, inne podarowane przez kobiety żyjące na wsi, jeszcze inne nagrane i przechowywane w archiwach muzycznych. Warsztat przeznaczony jest zarówno dla osób doświadczonych w śpiewaniu, jak i początkujących; otwiera głos i pozwala na śpiewanie swoim własnym, naturalnym głosem. Śpiewanie dawnych pieśni to łączenie tradycji ze współczesnością. To pomost pomiędzy dawnymi, zapomnianymi umiejętnościami a wrażliwością człowieka współczesnego. Spotkanie z kołysankami dostarczają wielu wrażeń i wzruszeń.
BARBARA WILIŃSKA - śpiewaczka, trenerka głosu, instrumentalistka, kaligraf, psycholog. Zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem, wykorzystując swoje umiejętności i zainteresowania w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez udział w projektach indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych oraz prowadzenie zespołów śpiewu tradycyjnego. Założycielka trzech zespołów wykonujących pieśni z tradycji słowiańskiej: Od Poznania, Charivari i Czarolija, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach w Polsce. Jako solistka – laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu w 2007 roku, 45. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, konkursu „Stara Tradycja” w 2012 roku. Współzałożycielka stowarzyszenia „Dom Tańca. Poznań”. Współtwórczyni dwóch spektakli lalkowych „Gra o świętej Dorotce” oraz „W drodze do Santiago”. Współtwórczyni spektaklu „Kubek do nalewania snów”. Autorka muzyki do filmu „Przemiany” w reżyserii Katarzyny Gondek.
"BAJKOMÓWCY" - (prowadzenie: Piotr Starzyński) opowiadanie bajek i przypowieści nie jest procesem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla relacji rodzic-dziecko. To jedna z najbardziej naturalnych metod osiągnięcia kontaktu z drugim człowiekiem. Opowiadanie ma wielką moc, pozwala na jednoczesną komunikację z wieloosobową grupą odbiorców przy jednoczesnym ocaleniu wyjątkowości każdej słuchającej osoby. Snucie opowieści stwarza za każdym razem niewyobrażalną szansę na poznanie ludzkich potrzeb, słabości, nawet głęboko skrywanych. Wiele z pozoru zabawnych opowieści często zawiera gorzką prawdę i głęboką mądrość. Realizując podstawowe funkcje poznawcze i wychowawcze, pełnią równocześnie rolę terapeutyczną. To ważne spotkanie, a nawet misja, do której warto dobrze się przygotować. Podczas warsztatów, opowieści z różnych epok i różnych stron świata spotkają się z opowieściami tworzonymi na bieżąco przez samych uczestników. Tworzenie opowieści i współudział w opowieściach innych osób, stanie się inspiracją do różnych form aktywności intelektualnej, plastycznej, głosowo-dźwiękowej, ruchowo-przestrzennej. Cały proces zostanie zwieńczony ukojeniem poprzez formy relaksacji oparte na technikach wyobrażeniowych. Główne inspiracje literackie: Ezop, Fedrus, Jean de La Fontaine, baśnie, legendy i podania ludowe z różnych stron świata (Chiny, Indie).
PIOTR STARZYŃSKI - aktor, filozof, śpiewak, animator kultury, pedagog, instruktor teatralny, lektor, konferansjer, webmaster. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku filozofii. Realizował lektoraty podczas projekcji filmów, audycje radiowe, pracował w wydawnictwach literackich i naukowych, użyczał głosu do słuchowisk, diaporam, wystaw multimedialnych oraz kampanii społecznych. Od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Efektem tej działalności edukacyjnej są interesujące spotkania z uczestnikami w różnym wieku i z różnych środowisk społecznych. Zarówno spotkania, jak i kursy, lekcje czy warsztaty posiadają odmienne od siebie profile dydaktyczne i różnią się wzajemnie językiem i środkami wykorzystywanymi do ich realizacji. Ma bogate doświadczenie z żywą opowieścią i pracą z baśnią, zagrał ok. 2000 fabularnych audycji bajkowo-muzycznych dla dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych.
"PRACOWNIA ZABAWEK" - (prowadzenie: Andrzej Wojtasik) celem warsztatów jest zachęcenie uczestników do tworzenia własnych, unikalnych materiałowych zabawek. Zajęcia są skierowane do każdego, bez względu na wiek czy płeć, kto chciałby opanować tę sztukę, począwszy od projektu po dekorowanie. Każdy uszyty własnoręcznie pluszak zaczyna mieć własną historię, jest jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy i niepowtarzalny. Idealnie nadaje się do przytulania, noszenia w plecaku lub w kieszeni. Do produkcji zabawek wykorzystywane są różne materiały znalezione w sklepach z używaną odzieżą oraz wypełniacz do poduszek. W czasach zalewu gotowymi, lecz kosztownymi produktami, własnoręczne uszycie przytulanki ze starego t-shirta może obudzić w nas jeśli nie artystę, to przynajmniej wewnętrzne dziecko, a przy okazji pozwolić nam dopiąć budżet domowy w czasie kryzysu.
ANDRZEJ WOJTASIK - z wykształcenia anglista i kulturoznawca, z zawodu tłumacz, poszukuje alternatywnych form w życiu i sztuce. Zabawki pluszaki zaczął projektować i szyć ok. 10 lat temu, gdy wśród przyjaciół pojawiły się dzieci. Wielokrotnie prowadził warsztaty dla dzieci i rodziców, organizowanymi m.in. przy współpracy z Fundacją "Droga Wolna", Teatrem Pleciuga i Szczecińską Inicjatywą na Rzecz Zwierząt "Basta!". W 2012 roku odbyła się jego autorska wystawa zabawek w Galerii "Pod Sukniami" w Szczecinie.
"KOBIETY MAJĄ GŁOS!" - warsztat dla kobiet (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet). Kobiety mają głos i warto, żeby sobie to uświadamiały. Nikt nie zna lepiej od nas samych naszych dylematów, trosk, obaw, niezgody na przepisy prawa, sytuację w miejscach zatrudnienia, ograniczenia i łamanie naszych praw ze względu na płeć. Tkwimy w poczuciu bezradności lub niezrozumienia ze strony otoczenia, w schematach dotyczących macierzyństwa, uprzedmiotowienia naszego ciała, ignorowania przemocy, której doznajemy w rodzinach i w otoczeniu. Jak zabierać słyszalny głos? Jak wychodzić poza stereotypy i przełamywać własne bariery? Jak stawać się partnerką w rozmowach, negocjacjach, konfliktach w życiu prywatnym i zawodowym? Jak uwierzyć w to, że jest się wartościową osobą? – to wszystko i więcej jeszcze podczas aktywnego warsztatu, złożonego z dramy i ćwiczeń, wzbogaconego o krótkie projekcje filmowe, dłuższe i krótsze dyskusje i refleksje w małej, kameralnej grupie!
"KOBIETA? MATKA?... CZŁOWIEK!" - (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet) warsztaty zakładają pracę nad tematami tożsamości: Kobieta, czyli kto? Matka – kto to taki? oraz stereotypów dotyczących płci, macierzyństwa, ról społecznych oraz znaczenia języka wrażliwego na płeć. Warsztat ma wymiar praktyczny, wzbogacony jest o materiały wizualne i przykłady.
SPOTKANIA :
"OSWOIĆ BEZSILNOŚĆ" - spotkanie z Agnieszką Sujatą i promocja książki: "Huśtawka" - to swoista kronika, zapis radzenia sobie (lub nie.,.) z wyzwaniami, jakie niesie autyzm. Powstała z potrzeby uporządkowania przemyśleń i emocji, ale też po to, by zarchiwizować wydarzenia, które zmieniały codzienność autorki i jej córki, by podzielić się doświadczeniami, wiedzą, ale i bezsilnością, która dotyka wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych. Książka została bardzo dobrze odebrana przez środowisko specjalistów zajmujących się autyzmem. Ma duży walor terapeutyczny, bo choć nie zawiera treści łatwych i przyjemnych, niesie jednak pewnego rodzaju nadzieję. "Dlaczego HUŚTAWKA? Po trosze dlatego, że to nieprzemijająca, ukochana przyjemność i rozrywka Małej. Na lotach aż pod samo niebo spędzaliśmy i nadal spędzamy niezliczone kwadranse, a czasem i godziny. Zwykła, zdawałoby się, czynność, jest dla niej autentycznym źródłem szczęścia i pewnego rodzaju wyzwolenia: Jestem wtedy wolna jak ptaki! oraz: Z góry wszystko wygląda inaczej! - niech jej słowa wystarczą za cały komentarz. Ale HUŚTAWKA również dlatego, że życie z osobą (dzieckiem) autystyczną to bezkresna amplituda przeżyć. Niekończące się doświadczanie emocji ze skrajnie odległych rejonów, ciągła labilność doznań. Od bezsilności, rozpaczy, depresji i gniewu po radość, nadzieję i mobilizację. W jednej chwili wydaje ci się, że już nic, ściana, mur i ani kroku dalej, by chwilę (dzień, miesiąc, pięć lat) później frunąć niesiony szczęściem wyczekanej poprawy. W górę i w dół, w górę i w dół. Jak na huśtawce. Taka właśnie nie-całkiem-zwykła codzienność stała się moim udziałem i o niej chciałam wam opowiedzieć... "
AGNIESZKA SUJATA - dyplomowany opiekun osób niepełnosprawnych i starszych z wieloletnim doświadczeniem, wolontariuszka DPS dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Z osobami niepełnosprawnymi, fizycznie i intelektualnie, miała okazję spotkać się zanim jeszcze urodziła własne dzieci. Nie spodziewała się, że ta wiedza i doświadczenie przyda jej się kiedykolwiek w życiu prywatnym. Autorka książki "Huśtawka" oraz wielu tekstów dedykowanych bezpośrednio "Macierzyństwu bez lukru" oraz rozdziału wydania zbiorowego "Moje niepełnosprawne dziecko - droga do samodzielności".
"BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ" - spotkanie z Elżbietą Korolczuk oraz promocja książek utorki. Będziemy rozmawiać o wyobrażeniu SUPERMATKI, społecznych nakazach, presji otoczenia i tego, co mamy w głowie... bądź supermatką, rób-pracuj-nie śpij-poświęć się-dla dobra dziecka-bądź eko-czytaj poradniki... I ciągle myśl, czy jesteś wystarczająco super? Twoje dziecko płacze/grymasi/rzuca zabawką... bo jesteś ZŁĄ MATKĄ. O samotności i presji. O prawdziwym głosie młodych matek. O tym, o czym rozmawiają na forach i o czym piszą w blogach.
dr ELŻBIETA KOROLCZUK – studiowała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Była stypendystka programu Marie Curie Fellowships for Early Stage Research Training w Sztokholmie. Członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca i współorganizatorka warszawskich Manif. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego i w Goeteborgu. Autorka i redaktorka prac: "Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka" 2015, "Pożegnanie z Matką Polką. Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce" 2012.
"MACIERZYŃSTWO BEZ LUKRU I SZMINKI" - spotkanie z Dorotą Smoleń i promocja książki: "Mamo, dasz radę! Macierzyństwo od A do Z". Książka nie jest poradnikiem. Owszem, można w niej znaleźć pewne podpowiedzi, sposoby na rozwiązanie pewnych problemów, które autorka sama stosowała. Nigdzie nie pada jednak „to jest najlepszy sposób, spróbuj, na pewno zadziała”, a same rady padają jakby mimochodem. Ta książka to raczej... wsparcie psychiczne. Mówi: nie ma idealnych matek, więc nie czuj się winna, że i Ty nie jesteś idealna. Mówi: masz prawo być zmęczona, nie udźwigniesz wszystkiego sama, więc dziel się obowiązkami. Mówi o karmieniu, o obawach, o dylematach związanych z powrotem do pracy, o czytaniu i bawieniu się z dziećmi, o spacerach, usypianiu i ciotkach „dobra rada”. O wszystkim, co wypełnia życie przeciętnej młodej mamy. I o tym, jak to wszystko ogarnąć, żeby nie zwariować. "Bycie mamą to najwspanialsza i najbardziej ekscytująca przygoda życia, ale to również ciężka praca, zmęczenie, niewyspanie i chroniczny brak czasu. Macierzyństwo nie zawsze jest bajkową, słodką i różową historią, młoda mama musi radzić sobie z wieloma (większymi i mniejszymi) sprawami, takimi jak uśpienie niemowlaka, karmienie niejadka albo uspokojenie szkraba grymaszącego w sklepie z zabawkami. A do tego często trzeba jeszcze pracować, sprzątać i gotować... "Mamo, dasz radę!" pozwala spojrzeć na codzienne zmagania z dystansem i humorem, bo te dwie rzeczy są bardzo potrzebne w życiu mamy!"
DOROTA SMOLEŃ - redaktorka, felietonistka, dziennikarka, recenzentka i blogerka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Prowadzi blogi od-rana-do-wieczora.blog.pl, czytam-dzieciom.blogspot.com, współtworzy dwiechochelki.pl, koordynuje akcję charytatywną "Macierzyństwo bez lukru". Autorka książek "Mamo dasz radę!" i "Jaś Pierwszoklasista i Połykacz Liter", z psychologiem Karoliną Piękoś napisała poradnik "Sześciolatki w szkole".
"PIERWSZY KRZYK" - spotkanie z Sylwią Szwed i promocja książki: "Mundra" - zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad dziewięćdziesiąt lat i pierwsze porody przyjmowała podczas II wojny światowej, najmłodsza – dwadzieścia sześć i pracowała w szpitalu w Tanzanii. Należą do różnych środowisk, mają odmienne doświadczenia i światopogląd. Opowiadają o cudzie narodzin, o ogromnej sile, którą natura obdarzyła każdą matkę, ale także o ciemnej stronie swojego zawodu – poronieniach, aborcjach, powikłaniach okołoporodowych, przemocy wobec rodzących. Poruszają wiele aktualnych i kontrowersyjnych tematów – problem medykalizacji porodu, odejścia od natury, cesarskiego cięcia na życzenie czy zapłodnienia in vitro. "Mundra" pokazuje jakie nastąpiły zmiany, pokazuje postęp będący synonimem "powrotu do natury". Sylwia Szwed swoją książką odczarowuje z jednej strony same położne, a z drugiej poród, który też nie jest czymś oczywistym, nie o każdym porodzie można rozmawiać, może być doświadczeniem dobrym lub złym. Na wszelkie tematy rozmawia otwarcie, bez tabu, a jej rozmówczynie, co ważne, również widzą w tym sens. Ciążę, poród, macierzyństwo, rodzicielstwo przedstawiono w książce przede wszystkim jako doświadczenie osobiste, coś naturalnego, fizjologicznego, przed czym nie należy się bronić, a co może być źródłem wartościowych doświadczeń zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, jeżeli uda im się odpowiednio otworzyć, jeśli sami zobaczą w tym sens. To książka o "mundrości" natury i kulturowej sile kobiety.
SYLWIA SZWED - reporterka, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i Polską Szkołę Reportażu, przez dwa lata pracowała w dziale miejskim „Super Expressu”. Obecnie współpracuje z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Publikowała w wielu gazetach ogólnopolskich i zbiorach reportaży. Autorka książki "Mundra", w której rozmawia z przedstawicielkami czterech pokoleń polskich położnych.
DEBATY WOKÓŁ TEMATU WSPÓŁCZESNEGO MACIERZYŃSTWA - otwarty dialog i dyskusja z publicznością na temat roli macierzyństwa w Polsce. O społecznych nakazach,
wyobrażeniu SUPERMATKI i teg,o co mamy w głowie... bądź super matką, rób-pracuj-nie śpij-poświęć się-dla dobra dziecka-bądź eko-czytaj poradniki... I ciągle myśl - czy jesteś wystarczająco Super? Twoje dziecko płacze/grymasi/rzuca zabawką... bo jesteś ZŁĄ MATKĄ. Zapraszamy do rozmów o samotności współczesnego macierzyństwa. O prawdziwym głosie młodych matek. O tym, o czym rozmawiają na forach i o czym piszą w blogach. O tym, gdzie szukają wsparcia. I czy państwo-społeczeństwo-otoczenie-partnerzy w wystarczającym stopniu wspierają młode matki. Do rozmów o "umatczynieniu" Polski zapraszamy znanych lekarzy, położne, socjologów, polityków, pisarki. Moderatorem spotkań jest Bogna Czałczyńska.
WYSTAWA:
"TO NIE JEST CZARNO-BIAŁE" - wystawa Mai Wolny
MAJA WOLNY - urodzona w 1980 roku, obroniła dyplom w Pracowni Drzeworytu na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2005 roku. Aktualnie pracuje na dwóch uczelniach jako adiunkt doktor. Prowadzi indywidualne zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Animacji oraz na WIT w Warszawie na Wydziale Grafiki. Swoje prace prezentowała m.in. na wystawie Passion for Freedom w Unit24 Gallery oraz Mall Galleries w Londynie. Jest laureatką w międzynarodowych konkursach. Zdobyła Złoty Medal na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w kategorii plakatów ideowych. Współpracuje z Gazetą Wyborczą. Angażuje się w problemy społeczne, zwłaszcza dotyczące przemocy, wolności i praw człowieka. Jest m.in. autorką serii prac o przemocy wobec kobiet w islamie. Plakaty, ilustracje, kolaże stanowią część jej artystycznej pracy. Obecnie eksperymentuje z nowymi projektami wykorzystując wideo, malarstwo, dźwięk oraz czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń w zakresie grafiki.
Cykl spotkań z wybitnymi autorytetami, promocje książek, prezentacje spektaklu "Projekt: Matka" oraz warsztaty twórcze, związane z szeroko rozumianym tematem współczesnego macierzyństwa. Przeprowadzony w 2015 i 2016 roku. Powrót do projektu i jego zamknięcie odbyło się w maju 2019 roku w ramach projektu OKNO- Zbliżenia: Głosy Kany.
warsztaty:
spotkania:
spektakl:
wystawa:
ROK 2019
WARSZTATY:
"SAMOOBRONA/SAMOROZWÓJ" (prowadzenie: Marta Grygier) - warsztat polega na dzieleniu się wiedzą zdobytą podczas treningów MMA i samoobrony. Jest to trening fizyczny z elementami obrony przed atakiem, koncentracji i zogniskowaniu uwagi na partnerze. Podczas zajęć dodatkowo podjęta zostanie próba pokonania fizycznego strachu.
MARTA GRYGIER - trenuje od 6 lat MMA. Jej pasja miała swój początek w treningach samoobrony, co szybko ewaluowało w MMA. Treningi traktuje jako formę pracy nad sobą pomagającą pokonywać jej samą siebie i hartować charakter. Od 17 lat aktywnie uczestniczy w kulturalnym życiu Barlinka, opiekując się i prowadząc młodzieżowy Teatr Wiatrak. Oprócz tego pracuje jako wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku. Co najważniejsze, jest mamą dziesięciolatka.
SPOTKANIE:
"PROJEKT: MATKA W CZASACH 500+" - spotkanie z Małgorzatą Łukowiak. Jak polityka "prorodzinna" wpływa na "rozrodczość"? Czy dzisiejsze czasy wpływają na chęć posiadania dzieci? Jaka czeka nas przyszłość przy obecnym stanie edukacji? Wspólnie spróbujemy porozmawiać na te tematy podczas rozmowy z naszym gościem Małgorzatą Łukowiak.
MAŁGORZATA ŁUKOWIAK – radczyni prawna, prowadzi kancelarię prawną wyspecjalizowaną w prawie autorskim, autorka książki "Projekt: Matka. Niepowieść". Matka trójki dzieci.
ROK 2016
WARSZTATY:
"KOBIETA - ŻYCIE WEWNĘTRZNE" (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet). Co dzieje się w Twojej głowie, gdy zmęczona po całym dniu wreszcie wracasz i zrzucasz z nóg szpilki? Czeka na Ciebie właśnie teraz "cały dom" po to, byś wysłuchała, podpisała się pod tym i pod tamtym, usprawiedliwiła to i tamto, koniecznie zrozumiała, wybaczyła, uspokoiła i nauczyła, podała proste rozwiązanie, ogarnęła, załatwiła, wytworzyła, wyciszyła... A Ty, która wracasz do pustego miejsca, co robisz, gdy już ciśniesz szpilki w kąt? Czym się karmisz, czym zachwycasz, od czego uciekasz, jak wypełniasz czas? Za czym tęsknicie, na co czekacie, o czym marzycie, po co chciałybyście sięgnąć, przed czym się wzbraniacie, w co już całkowicie zwątpiłyście, co Was pobudza, ekscytuje, co zabija energię, a co szaleńczo ją wznieca?
"MOJE ŚLADY NA MAPIE" (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet). To będą dwa dni intensywnej pracy, pełne energii, możliwości odkrywania siebie, zadawania sobie pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. To wszystko w bezpiecznej, ale też wyjątkowej, bo teatralnej, atmosferze. Czeka Was duża ilość ciekawych ćwiczeń z elementami dramy, prostych w realizacji, a za to zachęcających do refleksji i dyskusji, pobudzających do rozwoju i zmian. Tak więc zapraszamy do Teatru Kana na wspólną zabawę, do wspólnych refleksji, ale też po to, by poznawać nowe osoby i odkrywać siebie same. "Moje ślady na mapie" to warsztaty dla Kobiet podróżujących przez życie, dla Kobiet będących w podróży w głąb siebie, dla Kobiet na rozstajach dróg, na chwilowych przystankach, na rozdrożach. Dla tych, które planują obecnie swoje podróże, własne przemiany, zmiany czy zamiany tego, co obecnie im przeszkadza, co im uwiera, na co już dłużej nie wyrażają zgody. Dla tych, które mają gotowość na poznawanie, doświadczanie, na obieranie nowych kierunków. Dla tych również, które zechcą podzielić się z innymi efektami odbytych już przez siebie podróży, rezultatami zmian, które zechcą przekazać, jak bardzo warto zaznaczać swoje ślady na mapie!
"PRACA Z MITEM − mity i stereotypy dotyczące kobiecości, czyli o mitach i prawdach zawartych w baśniach, w podaniach i rodzinnych przekazach" (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet). Zastanawiałaś się: kim jesteś dziś i dlaczego? Jaki wizerunek kobiety przeważał od pokoleń w Twojej rodzinie i jaki miał wpływ na Twoje życie? Jak kształtowała się Twoja rodzinna mitologia? Z jakich doświadczeń i przekazów poprzednich pokoleń korzystasz teraz, które odrzucasz? O czym pamiętasz, co pielęgnujesz, a co rozpraszasz, o czym starasz się zapomnieć? Zapraszamy na warsztaty dotyczące kobiecości, wyobrażeń o niej, krążących w obiegu stereotypach, mitycznych przekazach – elementach wzmacniających i osłabiających naszą tożsamość, tych, które pozwalają nam czuć się twórczyniami własnych życiorysów, ale też tych, które wbijają nas w niechciane role w obcych spektaklach. W kobiecym gronie, w spokojnej, bezpiecznej atmosferze, aktywnie i twórczo spędzimy ze sobą czas. To kolejne nasze doświadczanie w wyjątkowym, bo teatralnym, wnętrzu! Zafundujcie sobie ten czas, zaproście swoje znajome po to, by zająć się tylko sobą, skupić na własnych emocjach, poznać nowe osoby, doświadczać wyzwań, dzielić się doświadczeniami i po to też, by zakończyć te warsztaty z poczuciem własnej i siły i sprawczości.
MAŁGORZATA MROZIK – kobieta, matka dorosłego młodego człowieka, pedagożka i socjolożka, mentorka dorosłych i młodzieży, socjoterapeutka w procesie certyfikacji w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, certyfikowana trenerka biznesu i antydyskryminacyjna, prezeska Fundacji Strefa Kobiet (www.strefakobiet.org) – szczecińskiego miejsca dedykowanego kobietom, ich rozwojowi, wzmacnianiu ich samoświadomości, obronie przed przemocą, ochronie prawnej, ale też miejsca do nauki, wspólnego doświadczania i zabawy; trenerka umiejętności psychospołecznych z wieloletnim doświadczeniem, ale przede wszystkim miłośniczka zmian i rozwoju.
"SAMOOBRONA/SAMOROZWÓJ" (prowadzenie: Marta Grygier) - warsztat polega na dzieleniu się wiedzą zdobytą podczas treningów MMA i samoobrony. Jest to trening fizyczny z elementami obrony przed atakiem, koncentracji i zogniskowaniu uwagi na partnerze. Podczas zajęć dodatkowo podjęta zostanie próba pokonania fizycznego strachu.
MARTA GRYGIER - trenująca od 4 lat MMA. Jej pasja miała swój początek w treningach samoobrony, co szybko ewaluowało w MMA. Treningi traktuje jako formę pracy nad sobą pomagającą pokonywać jej samą siebie i hartować charakter. Od 15 lat aktywnie uczestniczy w kulturalnym życiu Barlinka, opiekując się i prowadząc młodzieżowy Teatr Wiatrak. Oprócz tego pracuje jako wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku. Co najważniejsze, jest mamą ośmiolatka.
SPOTKANIA:
moderatorki spotkania: Karolina Delmaczyńska i Małgorzata Mrozik (Fundacja Strefa Kobiet)
"INŻYNIERKA W CZERWONYCH SZPILKACH" - spotkanie z Magdaleną Kumor
MAGDALENA KUMOR - Magda mówi o sobie: od 1998 roku jestem czynną projektantką w zakresie konstrukcji, inspektorem nadzoru, kieruję budowami. Magda ma też drugie oblicze: jest założycielką i od czterech lat prezeską Zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA, prezeską czynną, organizującą przestrzeń dla Iskierek i ich otoczenia. Jest też mamą jedenastoletniego Michała. Michał ma zespół Downa, ma charcika włoskiego, ma też znajomych i przyjaciół, ma wyzwania w szkole, ma swoje marzenia i pragnienia, swoje troski i rozczarowania – zwyczajne życie. Takie życie tworzy Michałowi i sobie Magda, Kobieta Samodzielna.
"KOBIETA/MĘŻCZYZNA" - spotkanie z Anną Kaniecką-Mazurek i promocja powieści "Kobieta/Mężczyzna. Niepotrzebne skreślić". Powieść tę śmiało porównać można do wielogatunkowego kalejdoskopu. W zależności od tego, pod jakim kątem spojrzymy na świat wykreowany piórem szczecińskiej autorki, oko czytelnika odkryje elementy sagi, w której splatają się losy dwóch polskich rodzin, powieści społeczno-obyczajowej, niczym lustro odbijającej dzieje PRL-u i powieści psychologicznej. Nade wszystko jednak najbliżej jej do formy z niemiecka określanej jako Bildungsroman, utworu o kulisach żmudnego procesu kształtowania się osobowości. Tym jednak, co jest tu kształtowane, wręcz wykuwane na naszych oczach, jest kobiecość głównej bohaterki, z trudem i bólem odkrywana i akceptowana. Zofia – żeglarka, bizneswoman, bukinistka, matka... przede wszystkim jednak zraniona przez życie kobieta. Czy poradzi sobie z ciągle wrogim wobec kobiecości światem? Dokąd powiedzie ją nienasycony głód przygód? O tym dowiemy się z tej pełnej humoru, dojrzałej powieści.
ANNA KANIECKA-MAZUREK (ur. w 1971 roku w Szczecinie) – autorka recenzji, artykułów, esejów i wywiadów publikowanych w prasie literackiej, codziennej oraz w "Zeszytach Żeglarskich". Mieszka w Bezrzeczu koło Szczecina. W latach 1995–2005 właścicielka szczecińskiej księgarni artystycznej. Powieść "Kobieta/Mężczyzna. Niepotrzebne skreślić "(FORMA 2016) jest jej książkowym debiutem.
"PIĘĆDZIEISĄTKA" - spotkanie z prof. Ingą Iwasiów oraz promocja książki "Pięćdziesiątka". Będziemy rozmawiały o nas, o kobietach! O Tobie i o mnie, o Twojej siostrze i mojej szefowej, o miłej staruszce spod siódemki i zabieganej matce czwórki dzieci. O zwyczajnych kobietach, jakich tłumy pędzą codziennie ulicami, zamyślonych w tramwajach, wymęczonych w urzędach, zatroskanych w przychodniach. O kobietach w sile i w pełni, i też o tych, co na skraju… One wszystkie miały kiedyś marzenia, snuły plany, wiązały nadzieje, wierzyły. Teraz być może zatrzymują się bezradne w pustce, w nieswoim świecie, rozczarowane, niespełnione. Niektóre próbują udowadniać to, ile są warte, nieustannie zasługiwać lub zadowalać się tym, co zostaje im przydzielone. Inne zrezygnowały dawno, żyją z dnia na dzień, znalazły sposoby na to, by trwać. Są też takie, które nie wytrzymały, zbuntowały się, opuściły plany nieswoich filmów i zajęły się realizacją własnych scenariuszy.
INGA IWASIÓW - urodzona w 1963 w Szczecinie. Profesorka literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka, pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej XX i XXI Wieku. Od początku pracy akademickiej i twórczej interesowała się problematyką tożsamości. Stąd badania nad pogranicznością, płcią, etnicznością, nad dwudziestowiecznymi przesiedleniami. Jedna z pierwszych polskich krytyczek feministycznych zajmująca się zarówno teorią kultury, jak i analizą praktyk artystycznych – od literatury poprzez teatr do sztuk wizualnych. Autorka i redaktorka wielu książek, w tym "Kresy w twórczości Włodzimierza Odojewskiego. Próba feministyczna" (1994); "Opowieść i milczenie. O prozie Leopolda Tyrmanda" (2000), "Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj" (2002); "Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie" (2004, 2008); "Granice. Polityczność prozy i dyskursu kobiet po 1989 roku" (2013); redaktorka naczelna Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego "Pogranicza", obecnie redaguje pismo naukowe "Autobiografia. Literatura-Kultura-Media". Debiutowała jako krytyczka na łamach "Nowych Książek", następnie współpracowała z wieloma czasopismami, w latach 2012-2014 prowadziła bloga literacko-krytycznego. Opublikowała m.in. powieściowy dyptyk: "Bambino" (finał Nike 2008), "Ku słońcu" (2010); powieści "Na krótko" (2012), "W powietrzu" (2014), "Pięćdziesiątka" (2015), a także opowiadania "Smaki i dotyki" (2006, 2014). W 2014 roku ukazały się eseistyczne "Blogotony" oraz autobiograficzny "Umarł mi. Notatnik żałoby". Członkini jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2010–2013, prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, członkini SPP, Polskiego PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Autorka koncepcji Nagrody Literackiej dla Autorki "Gryfia". Obecnie pracuje jako jurorka Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz Nagrody Literackiej im. Józefa Konrada Korzeniowskiego. Felietonistka dodatku książkowego w "Tygodniku Powszechnym".
"KOBIETY I MĘŻCZYŹNI – ROK 2016" spotkanie z Maciejem Dudą. Kobiety-matki, kobiety-żony, kobiety-pracujące, kobiety-bezrobotne… Te z dużych i małych miast i te ze wsi. W różnym wieku i z różnymi zasobami. A obok nich mężczyźni-ojcowie, mężczyźni-mężowie, mężczyźni-pracujący i ci bez zatrudnienia. Z różnymi potencjałami, z różnych środowisk. Jak wpływamy na siebie, czy i jak się uzupełniamy, w jakich relacjach pozostajemy ze sobą? Co nas od siebie oddziela, co generuje konflikty? Do czego dążymy razem, ale też o co toczymy ze sobą płciowe boje? Jak odnajdujemy się w 2016 roku: jakie widzimy dla siebie możliwości rozwoju, jakie mamy obawy i nadzieje, na jakie zmiany liczymy? Czego chcemy dla siebie samych, dla naszych rodzin, a co zaburza nasze spokojne funkcjonowanie?
MACIEJ DUDA – doktor nauk humanistycznych, wykładowca, badacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor artykułów naukowych, monografii "Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska" (2013) i "Dogmat płci. Polska wojna z gender" (2016). Współredaktor trzech tomów raportu "Gender w podręcznikach" (2016). Stypendysta Narodowego Centrum Nauki. Jako trener antydyskryminacyjny współpracuje z instytucjami państwowymi, prywatnymi i pozarządowymi.
DEBATA CZY I JAK ZMIENIAĆ USTAWĘ ABORCYJNĄ W POLSCE - z cyklu "Wyborcza na żywo". Czy w Polsce nie będzie można przerwać ciąży nawet, jeśli jest ona wynikiem gwałtu, gdy zagraża życiu matki lub gdy płód jest ciężko uszkodzony? Na ile realna jest możliwość wprowadzenia restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego? Jakie byłyby konsekwencje takiej decyzji? Czy polskie kobiety się na to zgodzą? O tym między innymi będziemy dyskutować podczas kolejnej debaty w ramach cyklu "Wyborcza na żywo". Naszym gościem będzie Agnieszka Ziółkowska.
AGNIESZKA ZIÓŁKOWSKA - z wykształcenia filolożka, ukończyła italianistykę oraz hispanistykę na poznańskim UAM oraz Interdyscyplinarne Studia Europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie. Aktywiska miejska i działaczka społeczna związana ze Stowarzyszeniem "My-Poznaniacy". Zaangażowana w kampanię przeciwko budowie osiedla kontenerowego w Poznaniu oraz Koalicję dla Mieszkańców Stolarskiej w walce z "czyścicielami kamienic". Jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich. Członkini zespołu Krytyki Politycznej. Wraz z Marcinem Gerwinem współtwórczyni niezależnego think-tanku działającego na rzecz demokracji bezpośredniej - Pracowni Demokracji. Pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro, walczy z kłamstwami i mitami narosłymi dookoła tej metody, sprzeciwia się piętnowaniu dzieci urodzonych in vitro ze względu na sposób ich poczęcia, domaga się szacunku dla dzieci in vitro w formie/języku, w jakim prowadzona jest debata publiczna na ten temat w Polsce. Członkini Stowarzyszenia Nasz Bocian. W 2014 roku Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, przyznała jej nagrodę "Okulary Równości" za "za aktywność społeczną na rzecz mieszkańców Poznania i obronę przed krzywdą i wykluczeniem eksmitowanych z mieszkań. A przede wszystkim za głośny sprzeciw wobec dyskryminacji dzieci poczętych metodą in vitro. Dzięki niej wiele osób dotąd wstydzących się "pochodzenia z probówki" z obawy przed wykluczeniem społecznym i atakami ze strony polskiego kościoła katolickiego odnalazło poczucie własnej godności". Brała udział w działaniach Sztabu Antykryzysowego na rzecz poznańskiej Kultury, uczestniczka Poznańskiego Kongresu Kultury, pełniała funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Kultury Urzędu Miasta Poznania. Członkini Stowarzyszenia Nasz Bocian, Inicjatywy Polska oraz Kongresu Ruchów Miejskich.
ROK 2015
WARSZTATY:
"ŚPIJ DZIECINKO, ŚPIJ - KOŁYSANKI TRADYCYJNE" - (prowadzenie: Barbara Wilińska) warsztaty są okazją, aby doświadczyć bogactwa pieśni, jakie mamy w naszej kulturze od setek lat, a które obecnie są już prawie zapomniane i nieznane. Jest to spotkanie z pięknymi, nieznanymi kołysankami z różnych regionów Polski – Lubelszczyzny, Wielkopolski, Kurpiów i Podlasia, jak i pochodzącymi ze wschodu: rosyjskimi i ukraińskimi. Większość kołysanek zachowała się dzięki tradycji ustnego przekazu, przez mamy, babcie i prababcie przekazujących je swoim córkom i wnuczkom. Niektóre z nich znalezione zostały w zbiorze Oskara Kolberga, inne podarowane przez kobiety żyjące na wsi, jeszcze inne nagrane i przechowywane w archiwach muzycznych. Warsztat przeznaczony jest zarówno dla osób doświadczonych w śpiewaniu, jak i początkujących; otwiera głos i pozwala na śpiewanie swoim własnym, naturalnym głosem. Śpiewanie dawnych pieśni to łączenie tradycji ze współczesnością. To pomost pomiędzy dawnymi, zapomnianymi umiejętnościami a wrażliwością człowieka współczesnego. Spotkanie z kołysankami dostarczają wielu wrażeń i wzruszeń.
BARBARA WILIŃSKA - śpiewaczka, trenerka głosu, instrumentalistka, kaligraf, psycholog. Zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem, wykorzystując swoje umiejętności i zainteresowania w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez udział w projektach indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych oraz prowadzenie zespołów śpiewu tradycyjnego. Założycielka trzech zespołów wykonujących pieśni z tradycji słowiańskiej: Od Poznania, Charivari i Czarolija, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach w Polsce. Jako solistka – laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu w 2007 roku, 45. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, konkursu „Stara Tradycja” w 2012 roku. Współzałożycielka stowarzyszenia „Dom Tańca. Poznań”. Współtwórczyni dwóch spektakli lalkowych „Gra o świętej Dorotce” oraz „W drodze do Santiago”. Współtwórczyni spektaklu „Kubek do nalewania snów”. Autorka muzyki do filmu „Przemiany” w reżyserii Katarzyny Gondek.
"BAJKOMÓWCY" - (prowadzenie: Piotr Starzyński) opowiadanie bajek i przypowieści nie jest procesem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla relacji rodzic-dziecko. To jedna z najbardziej naturalnych metod osiągnięcia kontaktu z drugim człowiekiem. Opowiadanie ma wielką moc, pozwala na jednoczesną komunikację z wieloosobową grupą odbiorców przy jednoczesnym ocaleniu wyjątkowości każdej słuchającej osoby. Snucie opowieści stwarza za każdym razem niewyobrażalną szansę na poznanie ludzkich potrzeb, słabości, nawet głęboko skrywanych. Wiele z pozoru zabawnych opowieści często zawiera gorzką prawdę i głęboką mądrość. Realizując podstawowe funkcje poznawcze i wychowawcze, pełnią równocześnie rolę terapeutyczną. To ważne spotkanie, a nawet misja, do której warto dobrze się przygotować. Podczas warsztatów, opowieści z różnych epok i różnych stron świata spotkają się z opowieściami tworzonymi na bieżąco przez samych uczestników. Tworzenie opowieści i współudział w opowieściach innych osób, stanie się inspiracją do różnych form aktywności intelektualnej, plastycznej, głosowo-dźwiękowej, ruchowo-przestrzennej. Cały proces zostanie zwieńczony ukojeniem poprzez formy relaksacji oparte na technikach wyobrażeniowych. Główne inspiracje literackie: Ezop, Fedrus, Jean de La Fontaine, baśnie, legendy i podania ludowe z różnych stron świata (Chiny, Indie).
PIOTR STARZYŃSKI - aktor, filozof, śpiewak, animator kultury, pedagog, instruktor teatralny, lektor, konferansjer, webmaster. Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku filozofii. Realizował lektoraty podczas projekcji filmów, audycje radiowe, pracował w wydawnictwach literackich i naukowych, użyczał głosu do słuchowisk, diaporam, wystaw multimedialnych oraz kampanii społecznych. Od wielu lat prowadzi działalność edukacyjną wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Efektem tej działalności edukacyjnej są interesujące spotkania z uczestnikami w różnym wieku i z różnych środowisk społecznych. Zarówno spotkania, jak i kursy, lekcje czy warsztaty posiadają odmienne od siebie profile dydaktyczne i różnią się wzajemnie językiem i środkami wykorzystywanymi do ich realizacji. Ma bogate doświadczenie z żywą opowieścią i pracą z baśnią, zagrał ok. 2000 fabularnych audycji bajkowo-muzycznych dla dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych.
"PRACOWNIA ZABAWEK" - (prowadzenie: Andrzej Wojtasik) celem warsztatów jest zachęcenie uczestników do tworzenia własnych, unikalnych materiałowych zabawek. Zajęcia są skierowane do każdego, bez względu na wiek czy płeć, kto chciałby opanować tę sztukę, począwszy od projektu po dekorowanie. Każdy uszyty własnoręcznie pluszak zaczyna mieć własną historię, jest jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy i niepowtarzalny. Idealnie nadaje się do przytulania, noszenia w plecaku lub w kieszeni. Do produkcji zabawek wykorzystywane są różne materiały znalezione w sklepach z używaną odzieżą oraz wypełniacz do poduszek. W czasach zalewu gotowymi, lecz kosztownymi produktami, własnoręczne uszycie przytulanki ze starego t-shirta może obudzić w nas jeśli nie artystę, to przynajmniej wewnętrzne dziecko, a przy okazji pozwolić nam dopiąć budżet domowy w czasie kryzysu.
ANDRZEJ WOJTASIK - z wykształcenia anglista i kulturoznawca, z zawodu tłumacz, poszukuje alternatywnych form w życiu i sztuce. Zabawki pluszaki zaczął projektować i szyć ok. 10 lat temu, gdy wśród przyjaciół pojawiły się dzieci. Wielokrotnie prowadził warsztaty dla dzieci i rodziców, organizowanymi m.in. przy współpracy z Fundacją "Droga Wolna", Teatrem Pleciuga i Szczecińską Inicjatywą na Rzecz Zwierząt "Basta!". W 2012 roku odbyła się jego autorska wystawa zabawek w Galerii "Pod Sukniami" w Szczecinie.
"KOBIETY MAJĄ GŁOS!" - warsztat dla kobiet (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet). Kobiety mają głos i warto, żeby sobie to uświadamiały. Nikt nie zna lepiej od nas samych naszych dylematów, trosk, obaw, niezgody na przepisy prawa, sytuację w miejscach zatrudnienia, ograniczenia i łamanie naszych praw ze względu na płeć. Tkwimy w poczuciu bezradności lub niezrozumienia ze strony otoczenia, w schematach dotyczących macierzyństwa, uprzedmiotowienia naszego ciała, ignorowania przemocy, której doznajemy w rodzinach i w otoczeniu. Jak zabierać słyszalny głos? Jak wychodzić poza stereotypy i przełamywać własne bariery? Jak stawać się partnerką w rozmowach, negocjacjach, konfliktach w życiu prywatnym i zawodowym? Jak uwierzyć w to, że jest się wartościową osobą? – to wszystko i więcej jeszcze podczas aktywnego warsztatu, złożonego z dramy i ćwiczeń, wzbogaconego o krótkie projekcje filmowe, dłuższe i krótsze dyskusje i refleksje w małej, kameralnej grupie!
"KOBIETA? MATKA?... CZŁOWIEK!" - (prowadzenie: Małgorzata Mrozik, Fundacja Strefa Kobiet) warsztaty zakładają pracę nad tematami tożsamości: Kobieta, czyli kto? Matka – kto to taki? oraz stereotypów dotyczących płci, macierzyństwa, ról społecznych oraz znaczenia języka wrażliwego na płeć. Warsztat ma wymiar praktyczny, wzbogacony jest o materiały wizualne i przykłady.
SPOTKANIA :
"OSWOIĆ BEZSILNOŚĆ" - spotkanie z Agnieszką Sujatą i promocja książki: "Huśtawka" - to swoista kronika, zapis radzenia sobie (lub nie.,.) z wyzwaniami, jakie niesie autyzm. Powstała z potrzeby uporządkowania przemyśleń i emocji, ale też po to, by zarchiwizować wydarzenia, które zmieniały codzienność autorki i jej córki, by podzielić się doświadczeniami, wiedzą, ale i bezsilnością, która dotyka wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych. Książka została bardzo dobrze odebrana przez środowisko specjalistów zajmujących się autyzmem. Ma duży walor terapeutyczny, bo choć nie zawiera treści łatwych i przyjemnych, niesie jednak pewnego rodzaju nadzieję. "Dlaczego HUŚTAWKA? Po trosze dlatego, że to nieprzemijająca, ukochana przyjemność i rozrywka Małej. Na lotach aż pod samo niebo spędzaliśmy i nadal spędzamy niezliczone kwadranse, a czasem i godziny. Zwykła, zdawałoby się, czynność, jest dla niej autentycznym źródłem szczęścia i pewnego rodzaju wyzwolenia: Jestem wtedy wolna jak ptaki! oraz: Z góry wszystko wygląda inaczej! - niech jej słowa wystarczą za cały komentarz. Ale HUŚTAWKA również dlatego, że życie z osobą (dzieckiem) autystyczną to bezkresna amplituda przeżyć. Niekończące się doświadczanie emocji ze skrajnie odległych rejonów, ciągła labilność doznań. Od bezsilności, rozpaczy, depresji i gniewu po radość, nadzieję i mobilizację. W jednej chwili wydaje ci się, że już nic, ściana, mur i ani kroku dalej, by chwilę (dzień, miesiąc, pięć lat) później frunąć niesiony szczęściem wyczekanej poprawy. W górę i w dół, w górę i w dół. Jak na huśtawce. Taka właśnie nie-całkiem-zwykła codzienność stała się moim udziałem i o niej chciałam wam opowiedzieć... "
AGNIESZKA SUJATA - dyplomowany opiekun osób niepełnosprawnych i starszych z wieloletnim doświadczeniem, wolontariuszka DPS dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Z osobami niepełnosprawnymi, fizycznie i intelektualnie, miała okazję spotkać się zanim jeszcze urodziła własne dzieci. Nie spodziewała się, że ta wiedza i doświadczenie przyda jej się kiedykolwiek w życiu prywatnym. Autorka książki "Huśtawka" oraz wielu tekstów dedykowanych bezpośrednio "Macierzyństwu bez lukru" oraz rozdziału wydania zbiorowego "Moje niepełnosprawne dziecko - droga do samodzielności".
"BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ" - spotkanie z Elżbietą Korolczuk oraz promocja książek utorki. Będziemy rozmawiać o wyobrażeniu SUPERMATKI, społecznych nakazach, presji otoczenia i tego, co mamy w głowie... bądź supermatką, rób-pracuj-nie śpij-poświęć się-dla dobra dziecka-bądź eko-czytaj poradniki... I ciągle myśl, czy jesteś wystarczająco super? Twoje dziecko płacze/grymasi/rzuca zabawką... bo jesteś ZŁĄ MATKĄ. O samotności i presji. O prawdziwym głosie młodych matek. O tym, o czym rozmawiają na forach i o czym piszą w blogach.
dr ELŻBIETA KOROLCZUK – studiowała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Była stypendystka programu Marie Curie Fellowships for Early Stage Research Training w Sztokholmie. Członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca i współorganizatorka warszawskich Manif. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego i w Goeteborgu. Autorka i redaktorka prac: "Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka" 2015, "Pożegnanie z Matką Polką. Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce" 2012.
"MACIERZYŃSTWO BEZ LUKRU I SZMINKI" - spotkanie z Dorotą Smoleń i promocja książki: "Mamo, dasz radę! Macierzyństwo od A do Z". Książka nie jest poradnikiem. Owszem, można w niej znaleźć pewne podpowiedzi, sposoby na rozwiązanie pewnych problemów, które autorka sama stosowała. Nigdzie nie pada jednak „to jest najlepszy sposób, spróbuj, na pewno zadziała”, a same rady padają jakby mimochodem. Ta książka to raczej... wsparcie psychiczne. Mówi: nie ma idealnych matek, więc nie czuj się winna, że i Ty nie jesteś idealna. Mówi: masz prawo być zmęczona, nie udźwigniesz wszystkiego sama, więc dziel się obowiązkami. Mówi o karmieniu, o obawach, o dylematach związanych z powrotem do pracy, o czytaniu i bawieniu się z dziećmi, o spacerach, usypianiu i ciotkach „dobra rada”. O wszystkim, co wypełnia życie przeciętnej młodej mamy. I o tym, jak to wszystko ogarnąć, żeby nie zwariować. "Bycie mamą to najwspanialsza i najbardziej ekscytująca przygoda życia, ale to również ciężka praca, zmęczenie, niewyspanie i chroniczny brak czasu. Macierzyństwo nie zawsze jest bajkową, słodką i różową historią, młoda mama musi radzić sobie z wieloma (większymi i mniejszymi) sprawami, takimi jak uśpienie niemowlaka, karmienie niejadka albo uspokojenie szkraba grymaszącego w sklepie z zabawkami. A do tego często trzeba jeszcze pracować, sprzątać i gotować... "Mamo, dasz radę!" pozwala spojrzeć na codzienne zmagania z dystansem i humorem, bo te dwie rzeczy są bardzo potrzebne w życiu mamy!"
DOROTA SMOLEŃ - redaktorka, felietonistka, dziennikarka, recenzentka i blogerka. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Prowadzi blogi od-rana-do-wieczora.blog.pl, czytam-dzieciom.blogspot.com, współtworzy dwiechochelki.pl, koordynuje akcję charytatywną "Macierzyństwo bez lukru". Autorka książek "Mamo dasz radę!" i "Jaś Pierwszoklasista i Połykacz Liter", z psychologiem Karoliną Piękoś napisała poradnik "Sześciolatki w szkole".
"PIERWSZY KRZYK" - spotkanie z Sylwią Szwed i promocja książki: "Mundra" - zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad dziewięćdziesiąt lat i pierwsze porody przyjmowała podczas II wojny światowej, najmłodsza – dwadzieścia sześć i pracowała w szpitalu w Tanzanii. Należą do różnych środowisk, mają odmienne doświadczenia i światopogląd. Opowiadają o cudzie narodzin, o ogromnej sile, którą natura obdarzyła każdą matkę, ale także o ciemnej stronie swojego zawodu – poronieniach, aborcjach, powikłaniach okołoporodowych, przemocy wobec rodzących. Poruszają wiele aktualnych i kontrowersyjnych tematów – problem medykalizacji porodu, odejścia od natury, cesarskiego cięcia na życzenie czy zapłodnienia in vitro. "Mundra" pokazuje jakie nastąpiły zmiany, pokazuje postęp będący synonimem "powrotu do natury". Sylwia Szwed swoją książką odczarowuje z jednej strony same położne, a z drugiej poród, który też nie jest czymś oczywistym, nie o każdym porodzie można rozmawiać, może być doświadczeniem dobrym lub złym. Na wszelkie tematy rozmawia otwarcie, bez tabu, a jej rozmówczynie, co ważne, również widzą w tym sens. Ciążę, poród, macierzyństwo, rodzicielstwo przedstawiono w książce przede wszystkim jako doświadczenie osobiste, coś naturalnego, fizjologicznego, przed czym nie należy się bronić, a co może być źródłem wartościowych doświadczeń zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, jeżeli uda im się odpowiednio otworzyć, jeśli sami zobaczą w tym sens. To książka o "mundrości" natury i kulturowej sile kobiety.
SYLWIA SZWED - reporterka, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i Polską Szkołę Reportażu, przez dwa lata pracowała w dziale miejskim „Super Expressu”. Obecnie współpracuje z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Publikowała w wielu gazetach ogólnopolskich i zbiorach reportaży. Autorka książki "Mundra", w której rozmawia z przedstawicielkami czterech pokoleń polskich położnych.
DEBATY WOKÓŁ TEMATU WSPÓŁCZESNEGO MACIERZYŃSTWA - otwarty dialog i dyskusja z publicznością na temat roli macierzyństwa w Polsce. O społecznych nakazach,
wyobrażeniu SUPERMATKI i teg,o co mamy w głowie... bądź super matką, rób-pracuj-nie śpij-poświęć się-dla dobra dziecka-bądź eko-czytaj poradniki... I ciągle myśl - czy jesteś wystarczająco Super? Twoje dziecko płacze/grymasi/rzuca zabawką... bo jesteś ZŁĄ MATKĄ. Zapraszamy do rozmów o samotności współczesnego macierzyństwa. O prawdziwym głosie młodych matek. O tym, o czym rozmawiają na forach i o czym piszą w blogach. O tym, gdzie szukają wsparcia. I czy państwo-społeczeństwo-otoczenie-partnerzy w wystarczającym stopniu wspierają młode matki. Do rozmów o "umatczynieniu" Polski zapraszamy znanych lekarzy, położne, socjologów, polityków, pisarki. Moderatorem spotkań jest Bogna Czałczyńska.
WYSTAWA:
"TO NIE JEST CZARNO-BIAŁE" - wystawa Mai Wolny
MAJA WOLNY - urodzona w 1980 roku, obroniła dyplom w Pracowni Drzeworytu na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2005 roku. Aktualnie pracuje na dwóch uczelniach jako adiunkt doktor. Prowadzi indywidualne zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Animacji oraz na WIT w Warszawie na Wydziale Grafiki. Swoje prace prezentowała m.in. na wystawie Passion for Freedom w Unit24 Gallery oraz Mall Galleries w Londynie. Jest laureatką w międzynarodowych konkursach. Zdobyła Złoty Medal na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w kategorii plakatów ideowych. Współpracuje z Gazetą Wyborczą. Angażuje się w problemy społeczne, zwłaszcza dotyczące przemocy, wolności i praw człowieka. Jest m.in. autorką serii prac o przemocy wobec kobiet w islamie. Plakaty, ilustracje, kolaże stanowią część jej artystycznej pracy. Obecnie eksperymentuje z nowymi projektami wykorzystując wideo, malarstwo, dźwięk oraz czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń w zakresie grafiki.