OKNO. Drugi oddech

OKNO. Drugi oddech

Kontynuujemy projekt OKNO. DRUGI ODDECH. Tym razem zaprosiliśmy do pracy warsztatowej i spotkania w formule Long Table Ulę Kijak, artystkę i aktywistkę, która wprowadzi uczestników w zagadnienia związane z rozpoznawaniem granic oraz budowaniem relacji opartych na szacunku i komunikacji bez przemocy.

 

Po czym poznać, że ktoś narusza moje granice? Jak nie naruszać cudzych granic? Jak sygnalizować problem, nie generując konfliktu? Jak rozwiązywać konflikt bez przemocy? Jak pracować zespołowo w sytuacji różnych potrzeb, przyzwyczajeń i metod? Podczas teoretycznej części warsztatu omawiana będzie dynamika funkcjonowania zachowań przemocowych (krzywdzących, nadużyciowych) oraz techniki manipulacyjne. Przedstawione będą też informacje o tym, jak formalne i nieformalne struktury władzy wspomagają i umacniają szkodliwe zachowania oraz jakie są podstawowe mechanizmy psychiczne wpływające na skutki takich sytuacji. W części praktycznej poruszone będą głównie kwestie budowania świadomości własnych potrzeb, granic, zaangażowania. Wprowadzone zostaną podstawowe narzędzia bezprzemocowej komunikacji w celu budowania partnerskich, podmiotowych relacji w pracy twórczej. Omówiona zostanie dynamika indywidualnego i grupowego procesu twórczego i rozpoznawanie sytuacji, w których prawdopodobieństwo zachowań manipulacyjnych lub przemocowych wzrasta. Celem tej części warsztatów będzie rozpoznanie przez uczestniczki i uczestników, co dla nich samych jest dopuszczalne, a co nie, co im jest potrzebne, aby czuć się bezpiecznie i twórczo się angażować, w jaki sposób z niezrozumienia eskaluje konflikt, a także - jak tej eskalacji uniknąć. Podczas warsztatu wykorzystywane będą ćwiczenia wywodzące się z: techniki Alexandra, Wendo, Porozumienia bez przemocy (NVC) oraz autorskie ćwiczenia bazujące na narzędziach teatralnych i improwizacyjnych.

Ula Kijak - reżyserka, aktywistka, artywistka; dra sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych; edukatorka i propagatorka twórczości bez przemocy oraz niehierarchicznych metod kreatywności zespołowej, autorka terminów “kultura przemocowego tworzenia” i “twórczość bez przemocy (nonviolent creativity)”; reżyseruje spektakle oraz inne wydarzenia performatywne, partycypacyjne i interdyscyplinarne.

 

Projekt: „OKNO. DRUGI ODDECH” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.