WPRAWKA

WPRAWKA

instalacja
Szostak/Fibich

(mapka do pobrania poniżej)

 

Dziękuję za list i dodatek, mały promyk nadziei! Nie macie najmniejszego pojęcia, jakie mamy tu „życie”, nam się to wcześniej również nie śniło. (...) Tak bardzo proszę o napoczęty kawałeczek mydła (...) Czy masz zbędny stary kapelusz, ja żadnego nie posiadam. (...) Nie mamy pojęcia, skąd mogłaby przyjść dla nas pomoc. Ameryka śpi, a przecież tylko stamtąd byłoby to możliwe. Jesteśmy tu już 6 tygodni, czyta się to inaczej, niż jak się musi tego doświadczyć! Wciąż śnieg i lód, wszyscy mamy zmarznięte stopy (...) Gdyby tylko organizacje mogły pracować szybciej, wołamy SOS.  (Käte Meyer, 20.03.1940, Głusk)


W nocy z 12 na 13 lutego 1940 roku aresztowano do deportacji 1120 Żydów pomorskich, w tym 846 osób ze Szczecina. 16 lutego docierają do tymczasowego obozu w Lublinie, skąd przesiedlani są do miast: Piaski, Bełżyce i Głusk. Tam trafiają do mieszkań żydowskich rodzin, a później do utworzonych gett. Była to w państwie rządzonym przez nazistów pierwsza zorganizowana deportacja z obszaru tzw. Starej Rzeszy, w której Żydów, obywateli państwa niemieckiego, wywieziono poza jej obszar, na tereny podbite. Stanowiła swoiste ćwiczenie, w celu osiągnięcia biegłości w przeprowadzaniu następnych deportacji odbywających się w kolejnych latach niemal w całej Europie.


Własnoręcznie przepisujemy treść listów już raz napisanych. Na ulicach Niebuszewa, pod odzyskanymi adresami szczecińskich Żydów, markujemy miejsca policzalnych nieobecności. "Sarah" i "Israel" posiadali imiona własne, swoje domy i jeden los

 


Podziękowania dla: Eryka Krasuckiego, Róży Król, Agnieszki Wysockiej, Doroty Makrutzki, Guntera Dehnerta, Zbigniewa Plesnera, Witolda Dąbrowskiego.

Partnerami projektu są: Muzeum Pomorza w Greifswaldzie, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie, Trafostacja Sztuki w Szczecinie,  Akademia Sztuki w Szczecinie.


W realizacji projektu wykorzystano materiały pochodzące z zasobów Archiwum Państwowego w Szczecinie.



SPOIWA KULTURY 2020
22 września, od godziny 12.00, Dzielnica Niebuszewo, instalacja

Pliki do pobrania

POBIERZ