NIECIERPKI

NIECIERPKI

Bilety BILET

Tytułowe niecierpki to rośliny, których nazwa w wielu językach związana jest z niecierpliwością lub nietolerancją dotyku (np. gatunek Impatiens noli-tangere od łac. noli me tangere – „nie dotykaj mnie”). Przywoływane w spektaklu historie charakteryzują się podobną, nagromadzoną tuż pod skórą chroniczną nadwrażliwością – wystarczy jeden impuls, żeby dotrzeć do punktu krytycznego. Autorski monodram Bibianny Chimiak opowiada o naszej kondycji psychicznej i o granicach jej wytrzymałości, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Zbudowany jest na subtelnościach, drobnych gestach, mrocznej, ale i pełnej czułości atmosferze, ze sporą dawką czarnego humoru, odrobiną dreszczyku, prawie bez słów, za to z dużą ilością teatralnej magii.

 

Spektakl nominowany do "Bursztynowego Pierścienia" 2023, w kategorii najlepsze przedstawienie sezonu oraz najlepsza kreacja aktorska. W Subiektywnym Alfabecie Teatralnym 2023 Arama Sterna („Teatr dla Wszystkich”) spektakl otrzymał dwa wyróżnienia: w kategorii MONODRAM dla Bibianny Chimiak oraz w kategorii SCENOGRAFIA dla Arka Piętaka i Macieja Osmyckiego.


 

(...) precyzyjne i delikatne, wysmakowane i poetyckie, ale też śmieszne i budzące dreszczyk, to smutna magia na uniwersalne, a przy tym współczesne tematy. AD Liskowacki – Kurier Szczeciński

 

To dogłębne studium samotności. Bibianna Chimiak (...) zabiera nas w czarną otchłań, którą każdy z nas w sobie nosi, ale nie każdy ma odwagę tam zaglądać.  Małgorzata Klimczak - Dziennik Teatralny Szczecin

 

Czułam się jak w teatrze w dzieciństwie i zarazem jak w galerii sztuki. Magiczna godzina w Kanie.  
Inga Iwasiów

 

"Niecierpki"

scenariusz, reżyseria i wykonanie: Bibianna Chimiak
współpraca reżysersko-dramaturgiczna: Jiri Zeman
scenografia: Arkadiusz Piętak przy współpracy z Maciejem Osmyckim
opracowanie muzyczneBibianna Chimiak
video: Radek Nagay
ze specjalnym udziałem Jiri Zemana i Piotra Motasa

kierownik produkcji: Piotr Motas
plakat: Kaja Renkas
zdjęcia: Michał Wojtarowicz
światło, dźwięk i multimedia: Krzysztof "Novik" Nowak
realizacja: Teatr Kana
premiera: 10-11 grudnia 2022

treści wrażliwe: w spektaklu pojawiają dym, światło stroboskopowe oraz wulgaryzmy.
czas trwania: 60 min.


Ten projekt by nie powstał, gdyby nie wsparcie i zaangażowanie wielu osób, za co jestem niezmiernie wdzięczna. Szczególnie dziękuję Piotrowi Motasowi, za otwartą głowę, serce, gotowość do pracy, poświęcony czas i wiarę w projekt od początku jego powstawania; Jirce Zemanowi, za pracę nad domknięciem projektu, bez jego wsparcia, niezwykłej energii, bogatego doświadczenia i cudownego poczucia humoru, nie udałoby się skończyć na czas. Dziękuję Arkowi Piętakowi, Maćkowi Osmyckiemu, Radkowi Nagayowi, którzy włożyli swoją pracę i wyobraźnię w budowaniu ze mną tego świata; Novikowi za wielofunkcyjność, Uli Czeleń za pomoc w najgorszej, czarnej robocie oraz Ośrodkowi Teatralnemu Kana za stworzenie mi możliwości pracy twórczej, kibicowanie a także pomoc finansową i organizacyjną. A moim bliskim za cierpliwość i wyrozumiałość. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję.

Bibianna Chimiak

 

Zrealizowane w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin.




informacje o biletach: TUTAJ 

 

DATY KOLEJNYCH PREZENTACJI W TEATRZE KANA:
02.02.2025 godzina: 18.00

 

DATY KOLEJNYCH PREZENTACJI POZA SZCZECINEM: 
wkrótce

Film

FILM

Zdjęcia

ZDJĘCIA

Bilety

BILET