Co tam macie...? Nic nie mamy - akcja teatralna

Co tam macie...? Nic nie mamy - akcja teatralna

"Co tam macie...? Nic nie mamy" − akcja teatralna z udziałem młodzieży
koncepcja: Luiza Ślusarenko-Supernak, Anastasiia Miedviedieva    

Fascynacja pamięcią lub niepamięcią natchnęła nas do zapisywania, notowania fragmentów naszego, bądź innych, znajomych nam osób, życia.
Bardzo ważną częścią jest nasze dzieciństwo, dzieciństwo naszych rodziców, naszych dziadków. Jesteśmy małą społecznością, więc te wątki w naszych rodzinach i rodzinach naszych sąsiadów często przeplatają się wzajemnie.

Jakiś czas temu przywędrowały do nas lalki. Trafiły tutaj z Domu Kultury przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólny Dom" w Szczecinie. W naszej pracy i w przedstawieniu chciałybyśmy nawiązać do momentu przywędrowania ich do naszej społeczności. Następnie wcieliłyby się w nasze dzieci i ich podwórkowe opowieści... dzieci, które mają teraz po kilkanaście lat, ale także te, które mają obecnie 50... 60... i 70 lat. Lalki ożyją w rękach dzieci tak, jak ożyją opowiadane przez nie historie, zapomniane zabawy, tajemnice. Przez nierzeczywiste, bajkowe postaci lalek opowiemy o prawdziwych sytuacjach, zabawach, kontaktach. Zainspirujemy dzieci do gier i zabaw, które pozwolą im poznać się nawzajem, zbliżą ich do siebie.

Luiza Supernak − animator kultury, wieloletni pracownik Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej (kierownik filii Stolec). Uczestnik projektu Edukacja Kulturowa dla Umiejętności Społecznych (program wspierający inicjatywy skierowane do młodych ludzi, rozwijające ich kreatywność, zainteresowania i umiejętności). Prowadzę zajęcia z dziećmi i młodzieżą, mam doświadczenie również w pracy z dorosłymi i seniorami. Jestem założycielką grupy nieformalnej działającej przy filii GCKiB w Stolcu założonej w 2014 roku. Podejmuję inicjatywy mające na celu wspieranie rozwoju i kreatywności mieszkańców, integrację społeczną i międzypokoleniową, budowanie poczucia lokalnej tożsamości i wspólnotowości, promowanie różnych form twórczego działania. Bardzo pasjonują mnie wszelkiego rodzaju działania dotyczące pamięci, jej zapisywania, utrwalania, wracania do przeszłości.

Anastasiia Miedviedieva − absolwentka Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Charkowie (specjalność: Aktor Teatru Animacji). Aktor, reżyser, animator, organizator projektów teatralnych. Uczestniczka Akademii Teatru Alternatywnego realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Brama i Teatr Kana. Od 2014 roku w Teatrze Brama prowadzę zajęcia dla różnych grup wiekowych (m.in. dziecięcą Małą Bramę) i międzypokoleniowe, zajmuję się też pracą pedagogiczną z młodzieżą. Interesuje mnie budowanie grupy przez zabawę oraz ćwiczenia teatralne, kreatywność dzieci. Ciekawi mnie wyzwalanie w dzieciach talentów społecznych. Fascynuje mnie lalka jako narzędzie, które ułatwia dialog między ludźmi, pozwala być odważniejszym w wyrażaniu siebie. Uwielbiam bawić się z dziećmi, czuję, że one tego potrzebują, a nie zawsze otrzymują w domu. Uczę się również od nich nowych zabaw.

pełen program: Miejsca i granice. Święto lokalne.
więcej o projekcie Caravana next
"Miejsca i granice" są częścią  projektu Caravan Next – Nakarmić przyszłość: Sztuka Zmienia Miasta.
W sieci: MIEJSCA I GRANICE. ŚWIĘTO LOKALNE jest także na Facebooku.

Organizatorzy: Ośrodek Teatralny Kana, Muzeum Pomorza w Greifswaldzie
Partnerzy: Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, Teatr Brama z Goleniowa, OSP z Dobrej, Pałac Stolec, Dworek przy Świdwiu, Izba Muzealna w Glashütte, Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne Oswajanie Sztuki
Gospodyni miejsca: Luiza Ślusarenko-Supernak
Koordynacja: Kinga Rabińska i Dorota Makrutzki
Koncepcja artystyczna: Weronika Fibich, Rafał Foremski


Więcej informacji:
Kinga Rabińska, kinga.rabinska@gmail.com, tel. +48 665490310 [PL]
Dorota Makrutzki, kulturreferat@pommersches-landesmuseum.de, tel. +49 15172413243 [DE]