Miejsca i granice

Miejsca i granice

Przestrzeń graniczna to istotny element rytuału przejścia, strefa zawieszenia, w której następuje czasowe odwrócenie statusów, ról, systemów. Perspektywa „tego, co za granicą”  niepokoi, lecz jednocześnie kusi i uruchamia wyobraźnię. Granica i jej pojęcie nieustannie transformuje, przenikając  interior − zakrzywia ustaloną strukturę i obraz. Obszar pogranicza jest przez to niejednorodny, inny od centrum, lecz najbardziej ciekawe bywa przecież to, co na krańcu, a raczej: styku (który jest kolejną obietnicą).

Intrygująca historia granicznej wsi Stolec (niegdyś Stolzenburg − siedziba znanego na Pomorzu rodu von Ramin, a po wojnie zamknięta zona − najdalej wysunięta na zachód placówka WOP) wraz ze wszystkimi współczesnymi kontekstami przygranicznymi jest dla nas źródłem inspiracji już od kilku lat. Od jakiegoś czasu uczymy się tej okolicy od polskich i niemieckich mieszkańców, wsłuchując w rytmy, dźwięki, opowieści. Rozłożony w czasie kontakt i pewna ciągłość relacji pozwalają nam stopniowo przesuwać akcenty działań - realizować działania nie tyle dla co wspólnie z mieszkańcami. 
 
Niektóre wspólne działania  udokumentowaliśmy w formie strony-mapy poznawanego wycinka pogranicza: Stolec. Dopełniającą i nierozerwalną ich częścią jest strona: Pampow inspirowana działaniami  po drugiej stronie granicy, które  realizowali nasi przyjaciele: Judith Ferreras i Malik Meyer w ramach międzynarodowego stażu w Teatrze Kana.
 
 
Weronika Fibich i Rafał Foremski