Tempvs Fvgit

Tempvs Fvgit

korsykańskie pieśni polifoniczne
performans muzyczny

 

transmisja onlina dostępna TUTAJ


 

Męska grupa śpiewająca korsykańskie polifoniczne pieśni uformowana w konfraterni w  Furiani. Zespół zgromadził i opracował na nowo religijne pieśni z  kręgu Nebbiu – regionu mgieł między Balagną a Bastią na Korsyce. W ciągu ponad 17 lat działalności grupa odkrywa na nowo świecką i religijną tradycję śpiewu korsykańskiego, ale także twórczo ją wykorzystuje we własnych kompozycjach. Członkowie Tempvs Fvgit śpiewają zawsze w kręgu, który zdaniem wielu mistyków jest idealnym wyobrażeniem sacrum. Członkowie grupy wybrali krąg jako symbol wykonywanych przez nich pieśni, nawiązując w ten sposób do kolistej natury święta, ale także do sfery ziemskiej, religijnej i duchowej, łączących się i przenikających w śpiewie tradycyjnym. Stając w kręgu, w którym zaciera się granica między indywidualnym a grupowym, kilkuosobowa grupa śpiewaków staje się jednym śpiewem, jednym organizmem, jednym blokiem energii.

Tym razem grupa Tempvs Fvgit zgodziła się wziąć udział w szczególnym eksperymencie, ponieważ w czasie swego pobytu w Szczecinie wykonywać  będzie korsykańskie pieśni liturgiczne i paraliturgiczne w szczególnym miejscu (przeszklonym tarasie wieży katedry pw. św. Jakuba w Szczecinie) oraz w szczególnym czasie. Miejsce podkreślać będzie wyjątkowy, bo „wertykalny” charakter wykonywanego przez grupę repertuaru złożonego z pieśni  liturgicznych (między innymi Veni sancte spiritus oraz inne utwory z jednej z najciekawszych korsykańskich liturgii Vultum tuum badanej, praktykowanej i zarejestrowanej przez Tempvs Fvgit w formie CD wydanego przez Harmonia Mundi w 2003 roku), a także pieśni pozaliturgicznych wywodzących się z  tradycji ludowej, które przetrwały na Korsyce w tradycji ustnej.

Czas – na granicy dnia i nocy, nawiązywał będzie także do tradycji wykonywania Vultum tuum, którą odprawia się w regionie Nebbiu o zmierzchu  również we wrześniu), w specjalnie przeznaczonej do tego kaplicy położonej w korsykańskich górach ponad osadami ludzkimi.

Natomiast w dniu 26 września wg starej tradycji chrześcijańskiej wspominało się jednych z  pierwszych świętych: Kosmę i Damiana – pochodzących z Arabii, wykształconych w Syrii braci (prawdopodobnie bliźniaków) zwanych anargyrami, czyli „tymi-którzy-leczą-bez-zapłaty”, patronów cyrulików, lekarzy, aptekarzy, farmaceutów oraz…  chroniących przed epidemiami.


Z uwagi na charakter wydarzenia oraz potrzebę zachowania wymogów zespół wykona cykl kilku performansów, każdorazowo dla kilkunastoosobowej publiczności.



SPOIWA KULTURY 2020
26 września, od godziny 18.00, performans muzyczny, wieża katedry św. Jakuba w Szczecinie, obowiązują wejściówki