Lotto

Lotto

KONCERT
 

skład zespołu:

Łukasz Rychlicki  − gitara, gitara basowa
Mike Majkowski − kontrabas, gitara basowa
Paweł Szpura − perkusja

Zespół założony pod koniec 2012 roku, skupiający trzy kreatywne umysły współczesnej muzyki. Razem eksplorują granice takich rodzajów muzyki jak improv, country, noise, minimalizm, tworząc muzykę hipnotyczną i wzruszającą jednocześnie. Debiutancki album ASK THE DUST został wydany pod koniec 2014 roku przez LADO ABC. Drugi album LOTTO został wydany w kwietniu 2016 roku przez wytwórnię Instant Classic i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki. M.in. w plebiscycie Gazety Wyborczej na płytę roku ELITE FELINE zajęła pierwsze miejsce. Podobnie na portalu beehype, gdzie także głosowało kilkudziesięciu dziennikarzy. Większość rankingów wymieniało tą płytę w swoich zestawieniach na wysokich pozycjach, m.in. Nowa Muzyka, Noise Magazine, słuchacze audycji HCH, JazzSoul, Polityka, Kinkyowl, Polifonia, Gazeta Magnetofonowa. Trzecia płyta zespołu, zatytułowana VV ukaże się w październiku tego roku, także nakładem wytwórni Instant Classic. LOTTO  zagrało wiele koncertów, w tym na istotnych festiwalach takich jak: Jazz Jantar w Gdańsku, Nickelsdorf Konfrontationen in Austria, Densités in France, Kraak in Belgium (jako część instalacji Konrada Smoleńskiego) na Heidelberg's Enjoy Jazz, OFF Festival, UNSOUND Festival, ARTACTS Festival / St. Johann in Tirol czy TAURON Nowa Muzyka.

Jak się jednak okazuje, grana w perfekcyjnym skupieniu muzyka o tak prostej strukturze może się okazać wyjątkowo wciągającym doświadczeniem. Niekoniecznie skomplikowane formy pochłaniają najmocniej. (POLITYKA)

Elite Feline wypełniły dwie długie kompozycje będące czymś na kształt halucynogennych dźwiękowych oparów przenikających w łagodnym tempie do naszej podświadomości.
(NOWA MUZYKA)

Lotto przypomina zespół głodnych wiedzy geniuszy którzy przechodzą przez strumień gorączkowych improwizacji. Gdy nagle dokonują oślepiającego odkrycia, celebrują pojedynczą myśl, wielokrotnie ją powtarzając. (attn:magazine)

„Ask the Dust” nie poddaje się łatwym klasyfikacjom. Album przeskakuje między nastrojowym, powolnym eksperymentem na pograniczu rocka i jazzu, a nieskrępowaną wysokooktanową improwizacją i dronową post-rockową dekonstrukcją, zredukowaną do pojedynczych akordów gitary i strzępów sprzężeń, które unoszą się w powietrzu jak kurz w upalny letni dzień. (Weed Temple)

 

Łukasz Rychlicki − urodził się w 1977 roku, mieszka w Warszawie. Znany przede wszystkim z grania w zespole KRISTEN, założonym pod koniec lat 90. Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet zadedykowany Albertowi Aylerowi, w którym zanurzyli się w brudnym, bezkompromisowym avant free jazzie. Współpracował z takimi postaciami jak Robert Piernikowski, Mikołaj Trzaska, Piotr Kurek, 1988.

Mike Majkowski − urodził się w 1983 roku w Sydney, od 2011 roku mieszka w Berlinie. Aktywny w szerokim spektrum współczesnej muzyki, zarówno w ramach improwizacji, jak i kompozycji, brał udział w wielu projektach od 2001 roku. Oprócz LOTTO Mike znany jest głównie ze swojej solowej pracy oraz jako część Hailu Mergia Trio (razem z Tonym Buckiem), Konzert Minimal (berliński kolektyw wykonujący kompozycje współczesnej muzyki) oraz BLIP (razem z Jimem Denleyem). Majkowski posiada aktywny wkład w rozszerzenie i udoskonalenie możliwości technicznych kontrabasu. Jego solowa muzyczna aktywność oparta jest głównie na powtarzających się strukturach i ich mutacjach, relacji między ciszą a pulsem. Mike współpracował z takimi postaciami jak: Chris Abrahams, Marshall Allen, Han Bennink, Peter Brötzmann, Mike Cooper, Axel Dörner, Cor Fuhler, Kraig Grady, Mazen Kerbaj, Catherine Lamb, Paul Lovens, Magda Mayas, Bob Mintzer, Mike Nock, Robert Piotrowicz, Jon Rose, Alexander von Schlippenbach, Hollis Taylor i Mikolaj Trzaska. 

Paweł Szpura − urodził się w 1980 roku, mieszka w Warszawie. Jego styl gry na perkusji jest wypadkową wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć wpływy arabsko-afrykańskie i tureckie. Istotny jest także wpływ wielu amerykańskich rockowych perkusistów z przełomu lat 60. i 70. Szpura gra ze znakomitym wyczuciem, zaskakując słuchacza rozwijającymi się rytmami lub wprowadzając go w głęboki trans. Jego styl jest kontynuacją tradycji zapoczątkowanej przez takich perkusistów jak Ed Blackwell i Hamid Drake. Oprócz LOTTO, Paweł jest znany z takich zespołów jak: Wovoka, Cukunft, Hera i zespołu Mikołaja Trzaski wykonującego soundtrack do filmu Róża.


W październiku, nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic, ukaże się nowy album tria Lotto. Autorzy zesłorocznej, bardzo głośnej płyty Elite Feline tym razem przygotowali pięć instrumentalnych kompozycji, w ramach których podążają zupełnie nowymi muzycznymi ścieżkami. Krążek nosi enigmatyczny tytuł VV. „Zawsze mamy taki krótki moment, że zastanawiamy się, w jakim kierunku pójść, jednak nie do końca jest to potrzebne. Potem okazuje się, że ustalenia niewiele wnoszą, a muzyka sama podpowiada nam rozwiązania, za którymi podążamy" − wspomina gitarzysta Łukasz Rychlicki. "Nie ma to wiele wspólnego z tzw. sukcesem, który staę się udziałem Elite Feline. Śmiało mogę stwierdzić, że nie miało to na nas wielkiego wpływu. Staramy się nie patrzeć wstecz" − dodaje muzyk.  Praca nad nowymi utworami wyglądała podobnie jak w przypadku poprzednich krążków: „Po prostu spotykamy się na próbach i patrzymy, w jakim kierunku to wszystko pójdzie. Trzeba być cierpliwym, zawsze pojawi się coś, co pozwoli popchnąć sprawy do przodu. Tym razem staraliśmy się mocno oddalić od dość klasycznego brzmienia, jakie zawsze daje zestawienie gitary z basem. Stąd pojawiła się koncepcja użycia kontrabasu i gitary basowej, co pozwoliło nadać wszystkiemu inną barwę" − tłumaczy Rychlicki. „Wydaje mi się, że płyta stanowi spójną całość, jednak nie wychodziliśmy od jakiejś określonej koncepcji. Nie ma motywu przewodniego i podobnie jak w przypadku Elite Feline każdy może sobie dokleić do tego jakąś historię, Sposób odbierania tej płyty może być bardzo różny, co widzimy po nas samych. Można odczytywać z niej bardzo różne historie, różne barwy. Pozostawiamy te sprawy otwarte, niczego nie wskazujemy palcem. To wydaje nam się najciekawsze" − dodaje. Zapytany o oczekiwania i nadzieje związane z nowym albumem, Rychlicki odpowiada krótko: „Nie chcemy stać w miejscu. Musi być ciągły ruch. Tylko to jest interesujące." Sesja nagraniowa VV miała miejsce w łódzkim studiu Tonn. Za realizację mix odpowiada po raz kolejny Norman Conquest, a mastering jest dziełem Normana Nitzsche. 

THE QUIETUS
BANDCAMP
FACEBOOK 
 

20 listopada, godzina 20.30, wstęp: 20 zł

Pliki do pobrania

POBIERZ

Film

FILM