Korea/Polska - Dystans ciała

Wielowątkowy projekt obejmujący: performance, warsztaty i otwarte spotkania połączone z prezentacją materiałów video. Celem projektu jest znalezienie punktów stycznych w historii i kulturze obu krajów. Efektem 2 miesięcznego pobytu w Polsce będzie film dokumentujący działania zespołu i współpracę z artystami polskimi w kontekście odwiedzanych miejsc: Kraków, Szczecin, Stargard, Poznań, Warszawa, Świnoujście oraz zbiór esejów autorstwa Park Kyeong Hwa. W polu zainteresowania artystów koreańskich znajdują się szczególnie działania performatywne. Pokazanie ich metod pracy, sposobu wykorzystania doświadczenia, roli pamięci, pojmowanie czasu i przestrzeni może być interesujące dla uczestników warsztatów i odbiorców performance.


Uczestnicy projektu:

Gim Gwang Cheol - artysta performer, wykładowca, organizator wielu międzynarodowych festiwali performance, twórca projektu Korea/Polska. Jego performance oparte są na relacjach ciała i wybranych do działania materiałów (papieru, taśmy magnetofonowej, papierosów...)  Paradoksalnie, minimalizm użytych środków pokazuje bogactwo struktury jego performances opartej na możliwościach ciała (doświadczenie wyniesione z uprawiania sportów walki) i podatności materiałów na destrukcję. Energetyczne, pozbawione narracji performance dają widzowi duże pole do interpretacji.

Park Kyeong Hwa - artystka performance, eseistka. Struktura jej performance jest oparta na wyraźnym przesłaniu. Poetycka w charakterze zawierająca w sobie wątki osobiste zestawione z "obrazami" przeniesionymi z otaczającej ją rzeczywistości. Jej doświadczenie literackie widoczne jest we wszystkich realizacjach, w których stara się zdefiniować kondycję człowieka wobec zagrożeń cywilizacyjnych. W performance, poza prostymi rekwizytami, wykorzystuje projekcje.

Beak Zong Roc - artysta video.

Yu Myeong Sang - artysta fotografik.

Mooun Seung-yi san - artysta video, performer, kurator.


Antoni Karwowski - artysta performer, wykładowca, kurator. Jego działania oparte są na doświadczeniu, pamięci ciała, zapamiętanych obrazach, dźwiękach, zapachach. Transfer "matrycy pamięci" do struktury performance odciska na nim ryt autentyzmu. Artysta sięga do materiałów o bogatym odniesieniu symbolicznym (sól, popiół, fotografia, woda, ziemia, ołów, kamień) Umieszczone w uformowanej przez siebie przestrzeni, opisane na nowo poetyką wybranych gestów-symboli, rytuałów, nabierają uniwersalnego wymiaru. 
 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WKRÓTCE


PERFORMANCE:
Romanctic Material, Language Flower, Crossfire, Candy Girl, Realization Transforming Substance: 4 Columns / Gim Gwang Cheol 
My Barefoot, Fishbowl, Snail / Park Kyeong Hwa
Logic Alchemy # 1, Logic Alchemy # 2, Logic Alchemy # 3 / Gim Gwang Cheol & Park Kyeong Hwa    
The Line / Antoni Karwowski

WARSZTATY:
- Body / Spirit  / Gim Gwang Cheol & Park Kyeong Hwa 
Pamięć ciała / Antoni Karwowski


THE LINE (czas 20 - 30 min) performance , którego idea oparta jest na procesie "łączenia" dwóch opozycyjnych wartości. Paradoksalnie, linia z jej potocznie przyjętą klarownością w procesie performance nabiera innego, pozafizycznego wymiaru, przenosząc widza w obszar głębszej refleksji. (Antoni Karwowski)

PAMIĘĆ CIAŁA - warsztat  polegający na przeanalizowaniu roli zmysłów, pamięci i doświadczenia w procesie twórczym. Pomaga pogłębić kanały komunikacji z widzem i samym sobą, nasycić je emocjami i energią. Warsztat polega na analizowaniu udokumentowanych na video performances, rozmowach i prostych ćwiczeniach. Ilość osób - max 10. Prowadzenie: Antoni Karwowski