kierunki i możliwości warsztatowe

kierunki i możliwości warsztatowe

proponuje Tatiana Cholewa i Radosław Lis
OKNO – ZBLIŻENIA 2020: SPOTKANIE IV - ALTERNATYWNA MOTORYKA.
Projekt dedykowany Rafałowi Urbackiemu


Link do prezentacji TUTAJ
 

Ostatnie w tym roku SPOTKANIE IV, dedykowane Rafałowi Urbackiemu. Do badania granic, odzyskiwania obecności i gry z istniejącymi normami zaprosiliśmy przyjaciół i artystów niegdyś współpracujących z autorem pojęcia: alternatywnej motoryki – Rafałem Urbackim. Podczas spotkań z naszymi gośćmi: Jaśminą Wójcik, Igorem Stokfiszewskim, Tatianą Cholewą i Radosławem Lisem wraz z Magdaleną Hasiuk będziemy rozmawiać o kierunkach pracy wskazanych przez tego niezwykłego twórcę (jego spektakl "Gatunki chronione" prezentowaliśmy kilka lat temu na Festiwalu Spoiwa Kultury), a także o jej kontynuacji.


 

Radosław Lis oraz Tatiana Cholewa – tancerze, którzy brali udział w spektaklach i projektach Rafała Urbackiego, w swoich warsztatach zaproponują techniki oraz podejście do twórczości opartej na pamięci ciała i uważności na ruch, którym często kierował się Rafał w swoich pracach. Warsztaty będą miały na celu ukazanie ruchu przekomponowanego na ciała o różnej motoryce. Pozwolą zrozumieć, jak powstaje choreografia, która opiera się na ruchu autonomicznym, różnorodnym w zależności od możliwości i kreatywności tancerza.

 

Tatiana Cholewa – od lat młodzieńczych aktywna fizycznie (sztuki walki, siatkówka, lekkoatletyka). Od 20 lat osoba o alternatywnej motoryce, tancerz współczesny, performer, walczący o doskonałość ciała nienormatywnego. W roku 2001 zaczęła uprawiać sport jako formę poznawczą ciała nienormatywnego, a w 2006 – taniec towarzyski, który pozwolił jej odkryć możliwości własnego ciała i sposoby wyrażania siebie przez ruch. Te doświadczenia uświadomiły jej, że ciało ograniczone przez chorobę jest unikatowym narzędziem do pracy. Od 2008 roku działa na polu teatralno-performatywnym m.in. spektakl Na chwilę (reż. J. Karcz, grupa „Kierunek” przy Bytomskim Centrum Kultury), Popatrz (solo, koncert charytatywny w Zawierciu), spektakl Gatunki chronione (reż. R. Urbacki), Erynie niech zostaną za drzwiami (reż. R. Urbacki, działanie performatywne trwające 24h, Teatr Stary w Krakowie), Taniec na Rymera (projekt R. Urbackiego), rezydencja w Pradze (przygotowanie spektaklu na festiwal DanceAble#3, reż. Marc Brew), Kwarantaniec (akcja społeczna Tancerzy podczas pandemii), laboratoria taneczne Taniec i niepełnosprawność w ramach projektu Europe Beyond Access organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca oraz British Council Polska w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Brała udział w wielu warsztatach prowadzonych m.in. przez Justynę Wielgus, Rafała Urbackiego, Magdalenę Przybysz, Ewę Sobiak, Marka Brewa, Sylwię Hefczyńską-Lewandowską, Paulinę Wycichowską.

 

Radosław Lis, urodzony w 1991 roku, aktor, tancerz, reżyser światła, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Wychował się we wsi Kuczwały. Od najmłodszych lat fascynował się aktorstwem i sztukami plastycznymi. W 2011 rozpoczął przygodę z ruchem najpierw taniec irlandzki, następnie: współczesny. Współpracował m.in. z Kayą Kołodziejczyk (Harnasie pod Wielką Krokwią), Rafałem Urbackim (Jaram Się, Gatunki chronione), Janem Peszkiem (Gdzie jest Paweł? Czyli chcemy spokoju!), Michałem Piotrowskim (Dzikość Serca). Występuje także w Teatrze Śląskim w Katowicach (Himalaje, reż. Robert Talarczyk, chor. Kaya Kołodziejczyk) czy Teatrze Nowym Proxima w Krakowie (Świństwo, reż. Błażej Peszek). Wykształcenie plastyczne nabyte w szkole średniej obudziło w nim późniejszą fascynację światłem w teatrze, które zaowocowało współpracą jako reżysera światła m.in. z Kayą Kołodziejczyk (Ocieram), Pawłem Urbanowiczem (Meditations), Wojciechem Markiem Kozakiem (Multitude). Współpracował z Pawłem Murlikiem jako asystent reżysera światła (Gdzie jest Paweł? Czyli chcemy spokoju!, Black is the color). Rezydent MAAT Festival 2018 z autorskim solo Don Lis, do którego inspiracją było życie i wychowanie na gospodarce rolnej. W swoim dyplomie tanecznym (.Pluto chapter 2nd Trip to Hell) jest choreografem, tancerzem i twórcą reżyserii światła. Dyplom ten jest częścią spektaklu Don Lis, który w roku 2020 zdobył statuetkę Strzała Północy na festiwalu debiutów w monodramie w Koszalinie. Można go zobaczyć w teledyskach Królowa Łez Agnieszki Chylińskiej, Sam na sam Paraliżu Band, The game i Answers Neeny czy ILUZJA Kacpra x Gibbsa.

 

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne, niebawem udostępnimy linki, za pomocą których będzie można się dostać na poszczególne spotkania i projekcję. 

 

OKNO to projekt edukacji przez praktykę – od ponad dwudziestu lat spotykamy w nim ze sobą doświadczonych, ważnych dla nas twórców oraz młodych ludzi, dla których teatr staje się ważną częścią życia: założycieli niezależnych grup, animatorów nieformalnej kultury, artystycznych autsajderów, a także wszystkie osoby zainteresowane samokształceniem poprzez teatr.

W tym roku łącznikiem tematycznym kolejnych odsłon OKNA będzie „Ciało w ruchu”. Skupienie tej edycji na najbliżej dostępnej nam materialności: ciele, tańcu, ruchu, improwizacji, somatyce, nieuchronnie prowadzą nas do pytań o bliskość, dotyk, cielesność, seksualność, bycie ze sobą, z własnym ciałem i w relacji do innych ciał, środowisk, krajobrazów, przestrzeni. Czym jest to ja-ciało, gdy zostaję z nim sam na sam? Gdzie jest granica pomiędzy nim a tym, co wokół: środowiskiem, przestrzenią, architekturą? Jakiego rodzaju bliskość możemy wytworzyć w sytuacji polityczno-zdrowotnych ograniczeń fizycznego dystansu? Do jakiego tańca zaprasza nas współczesna przestrzeń?

Od sierpnia do grudnia 2020 odbywają się cztery SPOTKANIA poświęcone różnym kierunkom, obszarom i metodom eksplorowanym obecnie w obszarze szeroko rozumianego teatru tańca. Do współpracy zaprosiliśmy wybitnych pedagogów, choreografów, tancerzy i performerów – praktyków, którzy na co dzień pracują według badanych przez siebie systemów, zarówno z zawodowymi tancerzami, jak również z osobami traktującymi ruch i taniec jako drogę samorozwoju. Gośćmi I SPOTKANIA, które odbywało się pod hasłem: Ciało w przestrzeni/Środowisko ciał byli Sherwood Chen i Sigal Zouk. Gośćmi II SPOTKANIA p.t. Ciało Wewnętrzne/Uważna Improwizacja - Idan Yoav i Katarzyna Sitarz. SPOTKANIE III p.t. Cielesność wyobrażeń/Realność snów – było zbudowane przez Annę Nowicką.

 

 

Projekt OKNO – ZBLIŻENIA 2020 dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

13 grudnia, godzina 17.00, OKNO-Zbliżenia, pokaz warsztatu, online